Hvězdy z Ochranova zdobí domy mnoha Němců, za tradicí stojí čeští emigranti
Za jednou z oblíbených vánočních tradic v Německu stojí čeští emigranti. Takzvané ochranovské hvězdy mají zpravidla 25 dlouhých, většinou bílých a červených cípů a Němci si je před začátkem adventu věší na průčelí domů a také za okna. Pochází z malé lužické obce Herrnhut, česky Ochranov, kterou před skoro třemi sty lety založili evangelíci z Moravy.
Oskar Scholz se ve skladu dívá na popsané krabice a čte, kam se budou rozesílat. Před Vánoci odchází z jejich manufaktury nejvíc balíků. V Ochranově ročně vyrobí více než 500 tisíc hvězd.
"Větší hvězdy se musejí skládat, balíme je jako stavebnici. Podle tradice se pak montují doma v rodinném kruhu. Pověsí se buď v obýváku, nebo venku na domě, aby se všichni mohli těšit ze světla, které vyzařuje," vysvětluje Oskar Scholz.
K Vánocům v Německu patří i ochranovské hvězdy, za jejichž vznikem stojí čeští emigranti. Na místo, kde se hvězdy vyrábí, vyrazil zpravodaj Pavel Polák
Manufakturu v Ochranově, vůbec jedinou, která smí vyrábět ochranovské hvězdy, vede už více než deset let. "Tato hvězda vznikla v místní bratrské jednotě," připomíná.
Moravští bratři založili Ochranov, aby se pak vydali do světa jako misionáři. Děti zůstali v Lužici v internátech.
"Jednoho dne během Vánoc přišel jeden učitel, jehož jméno neznáme, s tím, že se budou učit geometrii trochu jinak, s papírem a nůžkami. Vyráběli hvězdy, které pak posílali svým rodičům do zahraničí, do Ameriky, do Afriky," popisuje Oskar Scholz, jak vznikla, údajně v roce 1821, hvězdná tradice.
Původní hvězda, jaká se vyrábí dodnes, je z papíru. Menší hvězdy se dělají i z umělé hmoty. Z granulátu se lisují paprsky, tradiční červenobílé barvy se už také nedodržují.
Pro každý rok se kromě tradičních vybírá i jedna speciální barva, pro oživení. "To je fialová, letošní sezónní barva," říká dívka, která sedí u stolu a malé plastové cípy lepí k sobě.
Nejhezčí a nejkrásněji svítící hvězdy jsou ale podle Oskara Scholze stejně ty z papíru.
"Hvězdy z papíru mají dlouhou životnost, protože si je lidé pečlivě uchovávají. Někdy za námi přijdou s tím, že by si chtěli nechat opravit jeden hrot hvězdy. Když zjistíme, že jejich hvězda je třeba i víc než 60 let stará, tak jim za ni nabídneme novou. Ale oni nechtějí, prý ji zdědili po babičce. Je to jako rodinný klenot," dodává vedoucí ochranovské manufaktury.