Hrůzopták dával boxerské údery
Nelétavý pravěký pták Andalgalornis měl masivní lebku spojenou s úctyhodným zahnutým zobákem. Podle nové studie se s ním oháněl v boxerském stylu.
Andalgalornis patřil mezi nelétavé ptáky z čeledi Phorusrhacidae, kterým se v angličtině přezdívá terror birds a v češtině hrůzoptáci. Tito ptáci vznikli asi před 60 miliony let v Jižní Americe. Andalgalornis žil v Argentině, na výšku měřil 140 cm, vážil 40 kg a lovil především menší zvířata. Hrůzoptáci nemají žádné žijící příbuzné a vystopovat jejich životní návyky je velmi obtížné. Zatím nejsofistikovanější studii zpracoval mezinárodní tým vědců, který 6 milionů let starou fosílii Andalgalornise prozkoumal počítačovou tomografií a vytvořil trojrozměrné modely jeho lebky.
Lebka Andalgalornise je neobvykle velká a je k ní pevně připojen velký zahnutý zobák. Lebky jiných ptáků jsou obvykle mnohem lehčí a spojení kostí je spíše volné. U Andalgalornise je naopak velmi rigidní. Lebka byla dobře adaptována k pohybům dopředu a zpět, zatímco při pohybech do stran se – slovy vědeckého týmu – třásla jako vánoční stromek. Síla v zobáku také za moc nestála, ale pták ji kompenzoval opakovanými a velmi rychlými výpady, které vedl shora dolů. Útočícího Andalgalornise vědci přirovnávají k boxerovi, který vypálí úder a vzápětí pěst stáhne zpátky. Jen s tím rozdílem, že u pravěkého ptáka boxerské rukavice nahradila ostrá špice rozevřeného zobáku.
Zdroj: Ohio University, WitmerLab