Česko si připomíná Den upálení mistra Jana Husa
Osobnost významného církevního reformátora, kazatele a myslitele si připomínají lidé Husinci. kde se Jan Hus narodil, nebo třeba v Betlémské kapli v Praze, kde kázal.
O mistrově narození toho příliš nevíme, o jeho smrti už podstatně víc.
Celý život si Husova matka přála, aby byl její syn knězem. To se podařilo - vysvěcen byl roku 1400. A od té doby jeho hvězda stoupá.
Už roku 1402 začal kázat v Betlémské kapli a získal si mnoho příznivců. Na jeho kázání přicházely až tři tisíce lidí. Odsuzoval pokrytectví i obchod s odpustky, a tak už měl i řadu odpůrců - především církevních hodnostářů.
Historická data kolem života a smrti reformátora Jana Husa shrnula ve svém příspěvku redaktorka ČRo Naděžda Hávová
Církev v něm viděla protivníka. Své názory proto přijel, i přes všechna varování, obhajovat koncem roku 1414 na koncil do Kostnice.
„Domníval se, že bude moci veřejně hájit své reformní názory, ale to nebylo možné, protože s ním bylo nakládáno jinak, než si představoval. Že by třeba na akademické půdě mohl hovořit veřejně a velmi svobodně,“říká patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.
A tak vše dopadlo přesně naopak: Husa v kostnici uvěznili.
Církve pomáhají rozvoji cestovního ruchu. Do regionů chtějí přilákat víc turistů
Číst článek
„Jednak byl vězněn v dominikánském klášteře. Dneska je tam luxusní hotel v těch místech, kde pobýval ve vězení. Poté byl také na hradě Gottlieben, což byl hrad biskupa kostnického. Tam byl dokonce přikován v poutech,“ popisuje Husovo vězení Tomáš Butta.
O třičtvrtě roku později Hus před koncilem už z posledních sil obhajuje svou celoživotní pravdu i život.
„Nechtěl z těch názorů ustoupit z hlediska svého přesvědčení a mínění. A proto víme, že nakonec byl odsouzen a upálen,“ říká Tomáš Butta.
Hranici postavili Husovi za městem.
„Bylo to místo potupné, kde se pohřbívaly koně a dneska je tam Husův kámen,“ uzavírá Tomáš Butta.
Popel Jana Husa vysypali do řeky Rýn, aby po něm nezbyla žádná památka. Nepovedlo se. Jeho smrt měla v Čechách obrovský ohlas. Husovo učení dalo vzniknout husitskému hnutí, české reformaci a úsilí o proměnu katolické církve.
Mistrovi se také přiznává zásluha na reformě českého pravopisu - začal jako první používat čárky. Byl prvním z našich spisovatelů, který dbal na čistotu jazyka.