Britští archeologové našli 'Superhenge'. Kamenná aréna je stará asi 4500 let
Archeologové našli v jihozápadní Anglii nedaleko slavné megalitické stavby Stonehenge kolem sta kamenných monolitů skrytých pod zemí. Předpokládají, že se nejspíš jedná o největší prehistorický objekt, který se na území Spojeného království zachoval. Jeho stáří odborníci odhadují na 4500 let.
Přibližně stovka obřích kamenů o výšce až 4,5 metru tvořila podle vědců velkou neolitickou arénu ve tvaru písmene C. Útvar je kolem 500 metrů dlouhý.
Experti dali kamenům, které v průběhu staletí někdo úmyslně povalil, pracovní označení Superhenge. Zatímco asi 1,5 kilometru vzdálené Stonehenge se považuje za pohřební místo, nově objevená lokalita nejspíš sloužila rituálním obřadům.
Britští archeologové slaví nalezení prehistorického objektu. Čím je „Superhenge“ významný, vysvětlil spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek
Vedoucí vědeckého týmu Vince Gaffney z univerzity v Bradfordu stanici BBC řekl, že jde o objev, který archeologie ani Británie ještě neviděly.
Za naprosto unikátní považuje rozměr prehistorického monumentu i jeho zachovalost.
K nalezení objektu až pětkrát většího než Stonehenge archeologům podle Gaffneyho slov pomohlo „fantastické štěstí“. Vědci objevili kameny s použitím nejmodernější techniky včetně 3D laserového scanneru a megnetometru asi metr pod zemí.
Na oblast se zaměřili poté, co zjistili, že Stonehenge nestál v krajině jako osamělý monument. Projekt začal před pěti lety na univerzitě v Bradfordu a objev byl oznámen na místním festivalu britské vědy.