Berlín mapuje Hitlerův nástup k moci příznačně v Topografii teroru

V Berlíně se otevírá výstava, která mapuje nástup Hitlera k moci. Na dnešní den připadá 80. výročí jeho jmenování říšským kancléřem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler během olympijských her v Garmisch-Partenkirchenu v roce 1936, Bundesarchiv, R 8076 Bild-0015 / CC-BY-SA

Adolf Hitler během olympijských her v Garmisch-Partenkirchenu v roce 1936, Bundesarchiv, R 8076 Bild-0015 / CC-BY-SA | Foto: Spolkový archív, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Topografie teroru, to je název dokumentačního centra, kde kancléřka Angela Merkelová výstavu o Hitlerovi otevírá.

Expozice především obrazy připomíná konec Výmarské republiky. Dokumentuje tedy i 30. leden 1933, kdy byl Hitler inaugurován kancléřem.

Ve své řeči tehdy prohlásil: „Já a celé nacionálně socialistické hnutí jsme vstoupili do vlády!“

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Berlína se přihlásila redaktorka Klára Stejskalová

Proto výstava v Berlíně ukazuje první půlrok nacistické diktatury v Německu - originální dokumenty, velkoplošné obrazy a osudy prvních šestatřiceti obětí nacistického pronásledování.

Výstavu zahájila Angela Merkelová. V jejím vystoupení zazněl apel, že Německo na tuto kapitolu dějin nesmí nikdy zapomenout. Nic takového se prý už nesmí opakovat a je úkolem každé generace bojovat proti rasismu a antisemitismu.

Německo se pere s vlastní minulostí i 80 let po jmenování Hitlera kancléřem

Číst článek

Německo podle Merkelové musí proti porušování práv zasahovat všude ve světě.

Téměř každý den se v televizi, rádiu, novinách tato minulost Němcům připomíná. Každé dítě musí během školní docházky minimálně jednou navštívit jeden koncentrační tábor a stejně tak chodit na nejrůznější výstavy.

"Ta snaha, aby ta minulost nebyla jen nějakým datem v učebnici, je tady jednoznačná. Německá společnost velice citlivě reaguje na jakýkoli náznak nacismu a xenofobie," popisuje z Berlína redaktorka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Po odchodu generace, která se tí doby přímo účastnila, se historici stále více snaží poukázat, že nástup nacismu a jeho zločiny nebyly jen dílem nějaké uzavřené skupinky lidí, ale že k tomu došlo za přímé účasti většiny obyvatel.

Klára Stejskalová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme