Archeologové přivezli do Prahy vzácné vykopávky ze Súdánu
Archeologové v prostorách pražského Náprstkova muzea vybalili vzácný poklad. Z vykopávek v africkém Sudánu přivezli sochy, které tam před časem objevili.
Čeští archeologové v Africe jsou těmi nejlepšími velvyslanci - říká s trochou nadsázky ředitel Národního muzea Michal Lukeš o týmu lidí, který už několik let pracuje na vykopávkách v Sudánu.
Dnes vědci přivezli stovky let staré poklady, které tam před časem odkryli a někteří odborníci je označují za objev desetiletí.
Až je zrestaurují, na krátký čas je také vystaví, pak je ale musí vrátit zpátky do Sudánu.
U vybalování vzácného archeologického nálezu byla i reportérka Michaela Vetešková
Jak řekl Pavel Onderka, vedoucí archeologické mise, jde o nálezy unikátní – sousoší boha Amona a jeho manželky Mut z 1. století. I odborníci ze zahraničí mluví o nálezu desetiletí.
„Vzniklo v souvislosti se stavbou chrámu tzv. Týfónia, za jehož stavitele je na základě nových objevů naší expedice považován král Nakatami,“ vysvětlil Onderka. „Jedná se o sousoší sedícího božského páru.“
Týfónium je ztracený a znovuobjevený chrám z doby Merojského království. Nachází se na území republiky Súdán poblíž městečka Wad Ben Naga. Chrám byl objeven expedicí Národního muzea, která probíhala na přelomu listopadu a prosince 2011.
„Tento kus je v České republice dočasně na konzervaci a následně se vrátí do sbírek súdánského Národního muzea.“
„Přišlo to ve stavu, v jakém to bylo odesláno, takže je to velká úleva, protože, samozřejmě, při transportu ze Súdánu do české republiky, se může stát Spousta věcí,“ pochvaloval si Onderka.