Američané podle nově odtajněných dokumentů věděli o masakru v Katyni už za války

Spojené státy věděly o katyňském masakru už v roce 1943. Vyplývá to z archivních materiálů, které se až teď dostaly na veřejnost ve Washingtonu. Američané tehdy informaci nejspíš nezveřejnili proto, že nechtěli riskovat roztržku se sovětskými spojenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny u památníku obětí v Katyni.

Květiny u památníku obětí v Katyni. | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Katyň patří k nejtemnějším místům rusko-polských vztahů. V roce 1940 povraždila sovětská tajná policie NKVD v zajateckých táborech přes 20 tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence.

Po dlouhá desetiletí Sovětský svaz vinu popíral a svaloval ji na německou nacistickou vládu. Tuto verzi podporovaly i Spojené státy a Velká Británie.

Podle nově zveřejněných dokumentů odvedli němečtí vojáci v roce 1943 skupinu britských a amerických vojenských zajatců k masovým hrobům, které objevili na dobytém území.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu nově zveřejněných dokumentů o masakru se věnoval Radiožurnál v Ozvěnách dne s Igorem Lukešem z Bostonské univerzity, ruské reakce přiblížila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Vojáci Donald Stewart a John Van Vliet o tom, co viděli, informovali kódovanými zprávami Washington. Ve svých zprávách mimo jiné uvedli, že těla už byla ve značném stadiu rozkladu, a proto nemohlo jít o oběti Němců, kteří území získali teprve nedávno.

„ Zcela nové zjištění je, že v rámci americké vojenské zpravodajské služby během druhé světové války existovala organizace MIS-X, která úspěšně komunikovala s americkými válečnými zajatci. Právě díky této službě Washington a konkrétně prezident Roosevelt věděli už během této války, že za smrt polských důstojníků nesou zodpovědnost Sověti a ne Němci,“ říká profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš.

Záměrem Němců bylo, ale zajatci svým svědectvím o hrobech přispěli k protisovětské propagandě. Nacisté také doufali, že se podaří vyvolat rozkol mezi západními spojenci a sovětským diktátorem Josifem Stalinem. Právě obava z takové roztržky byla podle Lukeše zřejmě důvodem, proč Washington na informace o válečném zločinu nijak nereagoval.

„Během války by byl nesmysl začít nějakou velkou veřejnou hádku v rámci protihitlerovské koalice. Ale proč potom národní archivy ve Washingtonu odtajnily tyto zásadní dokumenty až v roce 2012? Domnívám se, že jedním z důvodů bylo neriskovat hrozící roztržky s Moskvou, ať už během studené války nebo až více než 20 let po jejím konci,“ vysvětluje Igor Lukeš.

Pozůstalí žádají plnou rehabilitaci obětí. Zatím marně

Poprvé se Moskva ke zločinu přiznala až v roce 1990, ale i potom zůstávala spousta nezodpovězených otázek. Leccos se změnilo po letecké katastrofě u Smolenska v roce 2010, kdy při cestě na připomínku kdyňské tragédie zahynula polská vládní delegace v čele s prezidentem Lechem Kaczynským.

Rusko potom zaujalo vstřícnější postoj, nicméně příbuzní polských obětí masakru i někteří ruští historikové poznamenávají, že řada dokumentů dál zůstává utajena.

masové hroby v Katyni | Foto: licence Public Domain, volné dílo, Memorial Katyn (Alyeksyey Melkin)

Teď doufají, že by rozhodnutí americké strany odtajnit dokumenty mohlo přimět k podobnému kroku i Rusko, jehož archivy jsou částečně uzavřeny.

Moskva se léta brání tím, že velkou část odtajněných materiálů týkajících se zločinu už Polsku předala a že oběti nemůže rehabilitovat, jak žádají pozůstalí, protože některé dokumenty byly zlikvidovány.

Co se týče oficiální reakce na zveřejnění tajných dokumentů ve Spojených státech, ta zatím v Rusku nezazněla. Hlavní vojenská prokuratura, která zločin vyšetřovala až do roku 2004, uvedla, že dosud nedostala z americké strany oficiální informace.

Ruští historikové z hnutí Memorial, kteří dlouhodobě vedou vlastní šetření, mají za to, že o průlomovou zprávu by šlo v případě, kdyby se prokázalo, že Spojené státy a Británie věděly o zločinu už v roce 1940. Ať už takové dokumenty existují, nebo ne, měla by se podle historiků Moskva odhodlat k rehabilitaci všech obětí. To ale v tuto chvíli není pravděpodobné.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme