Kapal v pořadu uvedl, že „všechno je trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit“. Skála řekl, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda.
Katyňský pochod stínů Varšavě připomněl oběti masového sovětského vraždění Poláků v roce 1940. Akci pořádá od roku 2008 polský Institut národní paměti a historická skupina Radosław.
Obžaloba tvrdí, že obžalovaní v diskusi zveřejněné na kanálu YouTube zpochybňovali to, že katyňský masakr spáchali Sověti. Všichni tři muži odmítli obvinění, že popírali válečný zločin.
Informace o popravách se dostaly na veřejnost ještě během druhé světové války. A to poté, co Smolenskou oblast dobyli Němci a prozradili jim to nejspíš místní obyvatelé.
Zatímco polská vláda prosadila v parlamentu „zákon o holokaustu“, kterým chce „zabránit falšování historie“, sám premiér Morawiecki chybně připsal vinu za vraždění Poláků v Katyni třetí říši.
Slovo Katyň dodnes budí v Polsku bolest. Před 75 lety se odehrával jeden z nejhorších zločinů druhé světové války. Sovětská tajná služba NKVD v dubnu a v květnu postřílela v lesích u Smolenska a na jiných místech přes 20 tisíc polských důstojníků a intelektuálů. Pro rodiny obětí to znamenalo celoživotní trauma.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odsoudil Rusko za to, že se nedostatečně snaží objasnit masakr důstojníků polské armády, k němuž došlo v roce 1940 v Katyni. Potvrdil tak svůj dřívější verdikt. Na soud se obrátili příbuzní polských obětí. Chtějí, aby Rusko o událostech zveřejnilo celou pravdu.
|Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka|Historie
Spojené státy věděly o katyňském masakru už v roce 1943. Vyplývá to z archivních materiálů, které se až teď dostaly na veřejnost ve Washingtonu. Američané tehdy informaci nejspíš nezveřejnili proto, že nechtěli riskovat roztržku se sovětskými spojenci.
Evropský soud pro lidská práva označil zastřelení tisíců polských důstojníků sovětskou tajnou policií NKVD v roce 1940 za válečný zločin. Štrasburský soud to uvedl v reakci na žalobu polských příbuzných obětí katyňského zločinu, kteří si stěžovali na postup ruských úřadů. Nevyzval ale Moskvu k dalšímu vyšetřování událostí, které patří dodnes k nejcitlivějším momentům v polsko–ruských vztazích.
Prezidenti Ruska a Polska Dmitrij Medveděv a Bronislaw Komorowski si dnes nedaleko ruského Smolenska připomenou památku obětí loňské havárie polského prezidentského speciálu. Zahynul při ní prezident Lech Kaczynski a dalších 95 lidí, kteří cestovali do Katyně uctít oběti masakru spáchaného na polských důstojnících sovětskou NKVD. Polský prezident tentokrát letí do Moskvy a několik set kilometrů do Smolenska se přepraví autem.
3:46
|Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová|Zprávy ze světa
Ruský parlament odsouhlasil ‚historickou‘ deklaraci, která přiznává katyňský masakr zločinem stalinismu. Dokument konstatuje, že vraždy tisíců polských důstojníků nařídil sovětský diktátor Josef Stalin. Ruská oficiální místa se léta zdráhala připustit, že za čin bylo zodpovědné sovětské vedení a celá léta svalovalo vinu na nacistické Německo.
Katyňský masakr tisíců polských důstojníků a dalších příslušníků tehdejší polské elity za druhé světové války dlouhodobě zatěžuje polsko - ruské vztahy. Rusko, respektive Sovětský svaz dlouho nepřipouštěl, že je za vraždy odpovědné. Vinu sovětské tajné služby přiznal až poslední prezident SSSR Michail Gorbačov. Rusko nicméně stále nezpřístupnilo všechny historické dokumenty k událostem té doby. Dnes má dolní komora ruského parlamentu přijmout prohlášení k masakru polských zajatců v Katyňském lese.
Senátor za ODS Jiří Oberfalzer podává trestní oznámení na Komunistický svaz mládeže kvůli prohlášení, které zpochybňuje zodpovědnost Sovětského svazu za masakr v Katyni. Je prý třeba přinejmenším zakázat šíření takových názorů.
V dalekých kazašských městech v těchto dnech představují svou kulturu Polsko i Česká republika. V Astaně a Karagandě se promítají české a polské filmy a koncertují tam moravské a polské horalské cimbálovky. Tato hudba totiž zní kazašským uším značně exoticky.
Rusko zveřejnilo autentické dokumenty o masakru Poláků v Katyni. Příkaz k tomu dal osobně prezident Dmitrij Medveděv. Dosud utajované materiály jsou přístupné na webových stránkách ruské Federální archivní agentury.
Varšava se rozloučila s oběťmi letecké katastrofy u ruského Smolensku, kde přesně před týdnem zahynulo 96 Poláků. Kromě prezidentského páru, také další desítky významných osobností polského politického a veřejného života. Na smuteční obřad v centru Varšavy dorazilo sto tisíc lidí.
Ekumenická mše zakončila ve Varšavě smuteční obřad za oběti leteckého neštěstí, při kterém před týdnem v Rusku zahynuly kromě prezidenta Lecha Kaczynského desítky významných osobností Polska. Tryznu zahájilo čtení jmen obětí, na které navázal smutečním projevem šéf Sejmu Bronislaw Komorovský, dnes také zastupující hlava státu, a poté i premiér Donald Tusk.
Těšínské Slezsko je zahaleno smutkem. Právě v tomto regionu žije nejpočetnější polská menšina u nás - více než třicet tisíc lidí – a místní se těžce vyrovnávají s leteckým neštěstím, při kterém zahynuli vrcholní představitelé Polska. Zorganizovali proto pietní vzpomínku u památníku katyňského masakru. Mezi oběťmi sovětské tajné policie byly i desítky místních obyvatel.
Přesně před sedmdesáti lety přišlo Polsko o elitu národa. Agenti sovětské NKVD postříleli dvaadvacet tisíc polských vojenských zajatců. Důstojníků, ale také učitelů, inženýrů a duchovních. Do dějin se tento zločin, který desítky let Moskva lživě připisovala Němcům, zapsal pod označením Katyň.
Premiéři Ruska a Polska Vladimir Putin a Donald Tusk si dnes připomenou památku obětí tzv. katyňského masakru. Přesně před 70 lety povraždila sovětská tajná služba více než 20 tisíc polských důstojníků a policistů. Událost je dodnes zdrojem napětí ve vztazích Moskvy a Varšavy. Společnou návštěvu památníku v Katyni ale mnozí označují za průlom.
V těchto dnech si připomínáme sedmdesáté výročí masakru v Katyni. Agenti sovětské NKVD tehdy na Stalinův příkaz postříleli více než dvaadvacet tisíc zajatých polských důstojníků. A rozšířili zprávu o tom, že to udělali němečtí nacisté. Katyň je dodnes předmětem sporů mezi Varšavou a Moskvou. A v těchto dnech se o ní opět intenzivně mluví.
Ruská státní televize dnes vůbec poprvé odvysílá film Katyň Andrzeje Wajdy o vyvraždění polské elity v roce 1940. Sověti přesně před 70 lety pozabíjeli více než dvacet tisíc polských důstojníků a světu půl století lhali, že to udělali němečtí nacisté.