Poslední start Ariane 5 se o den posunul. Nejspolehlivější raketa sloužila vědě skoro 30 let
Evropská kosmická agentura (ESA) kvůli nepříznivému počasí přesunula poslední start rakety Ariane 5. Původně byl naplánovaný z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na úterý před půlnocí SELČ, nový termín je nejdříve ve středu o půlnoci, informovala ESA na svých internetových stránkách.
Do vesmíru naposledy odstartuje evropská raketa Ariane 5. Z kosmodromu ve Francouzské Guyaně ve středu o půlnoci vynese na oběžnou dráhu dva satelity – německý experimentální komunikační satelit Heinrich Hertz a francouzskou komunikační družici Syracuse 4b.
Evropská vesmírná agentura se pak minimálně na půl roku ocitne bez vlastních prostředků pro cesty do vesmíru. První start rakety Ariane 6 je předběžně plánovaný na konec letošního roku.
Venuše, Mars i tenké srpky Měsíce. Astronomka Tichá popsala, co lze pozorovat ne červencové obloze
Číst článek
Raketa Ariane 5 sloužila k cestám do kosmu skoro 30 let, poprvé se vznesla v roce 1996. Nasbírala celkem 117 startů, v drtivé většině úspěšných.
„Byl to tažný kůň evropské kosmonautiky,“ vyzdvihuje Dušan Majer ze serveru kosmonautix.cz. „Samozřejmě se raketě nevyhnuly ani nehody. Ale to bylo pouze na začátku, poté měla sérii spolehlivých startů. Ariane 5 patřila k nejspolehlivějším raketám na celém světě.“
Nová raketa Ariane 6 má přinést zejména výrazně snížení nákladů a umožnit zvýšení počtu startů až na 11 ročně. Díky ní se do kosmu dostaly například satelity evropského navigačního systému Galileo, vesmírný teleskop Jamese Webba nebo sonda Juice, která míří k největší planetě sluneční soustavy Jupiteru.
Nasazení rakety Ariane je v současnosti pro Evropu důležité mimo jiné kvůli přerušení spolupráce s Ruskem po ruské invazi na Ukrajinu.