Nová meteorologická družice MTG-I1 je ve vesmíru. Vědcům by měla pomoct se sledováním klimatu
🎥 #ICYMI liftoff of @ariane5 #VA259 carrying @eumetsat's #MTGI1 into space from @EuropeSpacePort on 13 December 2022! pic.twitter.com/LQZWcJiO9Z
— European Space Agency (@esa) December 13, 2022
Evropská kosmická agentura (ESA) vypustila do vesmíru meteorologickou družici MTG-I1 nové generace. Agentura k události z noci na středu uvedla, že tím zahájila novou éru předpovídání počasí. Z kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně satelit v úterý ve 21.30 SEČ vynesla raketa Ariane 5. Satelit se podle ESA 34 minut po startu oddělil od rakety a pozemní středisko Malindi v Keni dostalo od MTG-I1 signál, že je v pořádku.
Satelity MTG-I (The Meteosat Third Generation Imager) mají zásadně proměnit krátkodobé předpovídání počasí v Evropě. Jde o první generaci satelitů výrazně pomáhajících při rané detekci a předpovídání rychle se tvořících prudkých bouří a obecně při předpovídání počasí a pozorování vývoje klimatu.
Podle ESA je satelit plodem dlouhodobého partnerství mezi ESA a EUMETSAT (Evropská organizace pro výzkum meteorologickými satelity).
„Tato třetí generace meteorologických satelitů nejen zajistí kontinuitu dat pro předpověď počasí z geostacionární dráhy v příštích dvou desetiletích, ale také umožňuje výrazné rozšíření současných schopností zobrazování a snímkování blesků téměř v reálném čase, což je nová schopnost evropských meteorologických satelitů,“ uvedla ESA ve svém sdělení. Celý systém MTG bude tvořit šest satelitů.
Během několika prvních oběhů kolem Země pozemní tým rozvinul solární panely satelitu a obrátil je ke Slunci. Následovat bude posunutí z původní geostacionární dráhy, která je výrazně eliptická, na konečnou oběžnou dráhu s pomocí série zážehů hlavního motoru. Tento proces má trvat zhruba pět dní.
MTG-I1 byl vynesen do kosmu společně s telekomunikačními družicemi Galaxy 35 a Galaxy 36 společnosti Intelsat. Dohromady vážily téměř 11 tun, což představuje téměř hmotnostní rekord pro náklady, které raketa Ariane 5 dopravila na přechodovou geostacionární dráhu.