Společnost SpaceX v úterý provedla šestý testovací let svého obřího vesmírného dopravního systému Starship. Nosná raketa Super Heavy po startu z kosmodromu nečekaně dopadla do Mexického zálivu.
Rusko v úterý časně ráno vypustilo raketu Sojuz nesoucí celkem 55 družic včetně dvou íránských. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos.
„Je to historický den pro ESA a pro Evropu,“ uvedl šéf ESA po dokončení mise nové evropské rakety Ariane 6. Přestože závěr letu byl problémový, hovoří činitelé Evropské vesmírné agentury o úspěchu.
Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou. Dva američtí astronauti se Starlinerem míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Írán tento měsíc vypustil také družici Sorajjá. To vyvolalo obavy západních zemí, že by se technologie této kosmické nosné rakety dala použít pro vývoj balistických raketových systémů dlouhého doletu.
Vesmírné středisko SaxaVord funguje na místě dřívější základny letectva na ostrově Unst, který je nejsevernější částí Shetlandských ostrovů a nejsevernějším obydleným územím Spojeného království.
Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě.
Poté, co v noci na čtvrtek naposledy odstartuje Ariane 5, se Evropská vesmírná agentura ocitne bez vlastních prostředků pro cesty do vesmíru. První start rakety Ariane 6 je v plánu na konec roku.
První pokus o vyslání rakety do vesmíru proběhl v únoru. Tehdy ho Japonsko však zrušilo, protože se raketě při odpočítávání nezažehly urychlovací motory.
„Měli jsme potíže s chlazením motoru číslo tři,“ vysvětluje Mike Sarafin, vedoucí mise Artemis I, jaká závada způsobila, že se nepodařilo odstartovat v pondělí.
Program Artemis chce do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc, v rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti.
Odpočet se může opozdit až o dvě hodiny, delší prodleva by ale znamenala odložení startu na 2. či 5. září. Pokud start proběhne a modul obkrouží Měsíc podle plánu, dopadne 10. října do Tichého oceánu.
Do poslední chvíle se nevědělo, kam trosky dopadnou. Dokonce se uvažovalo o tom, že by se mohly dostat do vzdušného prostoru nad jihem Evropy. Nakonec pádem do moře nikoho neohrozily.
Raketa Falcon 9 odstartovala v 16.25 SEČ. K pasažérům tentokrát patří také zhruba čtyřkilová nanodružice VZLUSat-2 vyvinutá v pražském Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ).
Mise Lucy zamíří tam, kam se před ní žádný stroj ještě nedostal. Sonda bude 12 let zkoumat takzvané Trojány - tělesa, která obíhají Slunce na oběžné dráze planety Jupiter.
Sedmičlenná posádka stanice se podle agentury AP kromě pizzy může těšit i na čerstvá jablka, rajčata, kiwi a sýry. Náklad o hmotnosti 3,7 tuny obsahuje také držáky pro nové solární panely
Spodní nosná konstrukce má dvě hlavní funkce: spočívá na ní vlastní hmotnost rakety před startem a za letu přenáší tah boosteru neboli pomocného motoru na hlavní tělo rakety.
Odhadovaná kinetická energie dopadu tohoto asteroidu na Zemi by byla 1200 megatun, což je zhruba 80 000krát více než energie jaderné bomby, která v roce 1945 zničila Hirošimu.
Ruský koráb odstartoval k Mezinárodní vesmírné stanici tři dny před šedesátým výročím letu, jenž vynesl do vesmíru prvního člověka - sovětského kosmonauta Jurije Gagarina.
Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10 600 metrů ze speciálně upraveného letounu boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl. Mise ale byla brzy po startu přerušena.