Účinnost 94,5 procenta. Americká firma Moderna představila první výsledky testů vakcíny proti covidu
Americká biotechnologická společnost Moderna v pondělí oznámila, že její vakcína proti covidu má účinnost až 94,5 procenta. Informuje o tom server BBC News. Přípravek ale ještě musí projít schválením federální lékové agentury.
Třetí fáze klinické studie přípravku mRNA-1273, který chce Moderna uvést na světový trh jako vakcínu proti covidu-19, se podle BBC účastní 30 tisíc Američanů. Polovině z nich byly podány dvě dávky očkovací látky s měsíčním rozestupem, druhá polovina dostala placebo.
Onemocnění covidem-19 se zatím prokázalo u 95 účastníků studie. Jen pět z nich patří do očkované skupiny, zbylých 90 případů se prokázalo v kontrolní skupině.
Vakcína na dohled. O nejočekávanější očkovací látce v historii s reportérem Radiožurnálu
Číst článek
Moderna z toho vypočítala účinnost svého přípravku na 94,5 procenta. Údaj se týká toho, do jaké míry dokáže vakcína zabránit propuknutí nemoci.
Data, která by ukazovala, jak dokáže zabránit nákaze koronavirem, zatím k dispozici nejsou. Není tak například jasné, zda chrání před těžkým průběhem nemoci nebo také zabraňuje naočkovaným virus šířit dál.
Předběžnou žádost firmy Moderna o registraci přípravku na trhu Evropské unie začala v pondělí podle svého oznámení zkoumat Evropská léková agentura (EMA). Evropská komise jedná s americkým koncernem o dodávce až 160 milionů očkovacích dávek.
Moderna chce v příštích týdnech požádat o nouzové použití očkovací látky také v USA i v dalších zemích. V případě schválení chce do konce roku dodat na americký trh asi 20 milionů dávek.
Další vakcíny
Minulý týden přišly s podobně optimistickými výsledky vývojáři ze společností Pfizer a BioNTech.
Ruská vakcína šest týdnů po schválení: distribuce se zpožďuje, seznam zemí pro možný export ale narůstá
Číst článek
Jejich vakcína podle předběžné analýzy může zabránit nákaze covidem-19 u více než 90 procent případů. Testování probíhalo na 43 500 lidech v šesti zemích a zatím neodhalilo žádná bezpečností rizika.
Jak vakcína Moderny, tak vakcína Pfizeru a BioNTechu využívá zcela experimentální přístup, kdy se injekcí zavede část genetického kódu viru za účelem tréninku imunitního systému.
Zástupci Moderny tvrdí, že je jejich vakcína ve srovnání s konkurencí snáze skladovatelná. Prý vydrží při -20 stupních Celsia po dobu až šesti měsíců a až měsíc může být uchovávána v obyčejné chladničce, zatímco látka Pfizeru a BioNTechu vyžaduje ultrachladné skladování kolem -75 stupňů Celsia a v chladničce může být pět dní.
V hledání vakcíny na koronavirus pokročily i další laboratoře, například firma AstraZeneca, jejíž vakcíny vznikly díky spolupráci s odborníky z Oxfordské univerzity. Na vakcínách pracují také Rusko a Čína.