Pipety, laserové bludiště, mnohonožka i virtuální realita. Začala největší populárně-naučná akce u nás
Začala největší populárně-naučná akce v Česku, Veletrh vědy. Jeho součástí jsou nejen ústavy Akademie věd, ale také vysoké školy, vědecká centra a technologické firmy. Organizátoři očekávají, že na veletrh na výstavišti v pražských Letňanech dorazí až třicet tisíc lidí.
Dětem, ale i dospělým návštěvníkům se samozřejmě líbí expozice, na které si mohou sáhnout a vyzkoušet si je na vlastní kůži.
Sáhnout si na periodickou tabulku prvků složenou z reálných fyzických vzorků nebo otestovat chuť nejdražší a nejtěžší vody. To můžou návštěvníci letošního ročníku Veletrhu vědy v pražských Letňanech
A na veletrhu jich jsou spousty. Mohou se třeba posadit k laboratorním pipetám, k astronomickým dalekohledům, proplést se laserovým bludištěm, nebo dokonce pilotovat stíhačku. Je tu totiž letecký simulátor, ale i virtuální realita. Na ruku si pak návštěvníci mohou vzít i africkou mnohonožku.
Češi učí umělou inteligenci měnit DNA bakterií. Mohou z nich pak vyrábět bezpečnější a levnější léky
Číst článek
„Návštěvníci se můžou dostat přímo do útrob našich elektráren, jako je třeba Temelín a Dukovany. Pomocí 3D brýlí se tak můžou přenést do chladicích reaktorů, věží, velína nebo třeba strojovny takové jaderné elektrárny,“ říká organizátor akce Václav Jindřich.
A mohou si i sáhnout na periodickou tabulku prvků složenou z reálných, fyzických vzorků nebo otestovat chuť nejdražší a nejtěžší vody. Ale na své si přijdou i ti, které lákají spíš humanitní obory.
Skladba lidové písně
„Zejména bych vyzdvihl stánek Etnologického ústavu Akademie věd, lidé budou mít možnost stát se skladatelem lidové písně. Zároveň jsme si připravili i taneční vystoupení a ukázky, které budou naživo,“ komentuje Jindřich. Lidé si také budou mít možnost poslechnout lidovou píseň, kterou složila umělá inteligence.
„Zajímavou expozici si připravil Ústav teorie informace a automatizace, návštěvníci budou mít možnost porovnat v souboji svoji přirozenou inteligenci s tou umělou,“ pokračuje organizátor Jindřich.
První alternativa k chemickým pesticidům? Je inspirovaná tekutinou masožravých rostlin
Číst článek
A samozřejmě je možné zkusit si tu různé pokusy. Jsou velmi jednoduché. Protože cílem Veletrhu vědy je ukázat i složité výzkumy v populárně-naučné formě tak, aby je zkrátka pochopil každý.
Snaha motivovat
„Veletrh vědy si klade za cíl především popularizovat vědu, což je i jedním z poslání Akademie věd, snažíme se ji lidem přiblížit, motivovat mladé studenty k jejich případné vědecké kariéře,“ pokračuje Václav Jindřich.
Nabitý je ale i doprovodný program, a to různými přednáškami, ukázkami a panelovým diskuzemi. Ústav anorganické chemie si pak připravil únikovou hru.
Veletrh vědy potrvá až do sobotního podvečera, vstup na výstaviště je zdarma. Na doprovodný program je ale potřeba udělat si předem online rezervaci, a to na webu veletrhvedy.cz.