Věda pro děti: Kdo je nejošklivější ryba na světě a proč vypadá jako obluda, když ji vytáhnete z vody?
Znáte tlustohlavce tasmánského? Občas je označován za jednu z nejošklivějších ryb na světě, ale možná trochu neprávem. Žije ve velkých hloubkách a pro vědce je záhadou. Nemá skoro žádnou svalovou hmotu a po vytažení z vody se změní v rosolovitou hmotu.
Tlustohlavec obývá pobřeží Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu. Žije ve velkých hloubkách mezi 800 až 1500 metrů, kde je samozřejmě mnohonásobně vyšší tlak než u hladiny.
Pod vodou normální, po vytažení se změní v obludu. Je tlustohlavec nejošklivější ryba na světě?
Přestože tlustohlavec nemá plovací plynový měchýř, což je vnitřní orgán podobný balonku, který se plní vzduchem a pak zase vyprazdňuje a umožňuje rybám volně se vznášet v různých hloubkách, vznáší se tlustohlavec mírně nad dnem oceánu. Jak je to možné?
Ryba bez kostí
Je to tím, že tato ryba nemá skutečnou kostru, jen měkké lehké chrupavky. Její tělo je tedy převážně rosolovitou hmotou, která má jen o něco menší hustotu než voda.
S minimem svalové hmoty a bez kostí se tak tlustohlavec v pohodě vznáší u dna moře. Tlak v hlubinách moře mu poskytuje veškerou oporu těla a v podstatě ho drží pohromadě.
Věda pro děti: Jsou ryby opravdu němé a jak se dorozumívají?
Číst článek
Tlustohlavec tasmánský je většinou v klidu, pluje si a vynakládá jen tu nejnutnější energii. Konzumuje vše, co mu připluje pod nos, malé šneky, kraby, korýše, měkkýše i jiný poživatelný materiál.
Záhada oceánu i vzhledu
Jelikož je tlustohlavec obyvatelem hlubin, není ještě dostatečně prozkoumán. Zatím se neví žádné podrobnosti o jeho rozmnožování ani o jeho délce života. Předpokládá se, že stejně jako jiné hlubinné ryby žije dlouhá léta, určitě přes 100 let.
Vědci si ani netroufají odhadnout, kolik tlustohlavců vlastně je. Neví se totiž ani, kdo jsou jejich přirození predátoři, jak je ovlivňují klimatické změny atd.
I proto se vědci obávají, že jim může hrozit vyhynutí. Často jsou totiž spolu s dalšími rybami vyloveni pomocí sítí tažených po mořském dně. Tato ryba totiž po vytažení na povrch okamžitě umírá.
Proto vypadá na fotkách tak odporně, jako hora rozteklé želatinové hmoty, jako znetvořený lidský obličej. Jsou to totiž fotky po smrti.
Rosolovité tělo
Hlubinný tlak drží rosolovitého tvora bez kostí pohromadě. Pod vodou vypadá tlustohlavec jako normální ryba. Při vytažení se ale okamžitě díky ztrátě tlaku mění v rozteklou hroudu. Dojde totiž k roztažení těla a uvolnění kůže.
Věda pro děti: Dokážou piraně opravdu zabít člověka a ohlodat ho na kost?
Číst článek
Perleťově šedé zbarvení se také okamžitě mění na růžovou. Někteří rybáři se poté tlustohlavce snaží vhodit zpět do moře. Ale nejspíš se už z tlakového šoku nedokáže vzpamatovat.
Strašné je, že smrt této ryby je úplně zbytečná. Ryba s minimem svalstva totiž není chutná a nejí se. Proto je rybářům k ničemu. A pokud ji nevyhodí zpět do moře, tak se jí nejspíš stejně někde zbaví.