Tváři Mony Lisy dodaly tajuplnost problémy se štítnou žlázou, tvrdí nová studie
Bledá pleť, vysoké kouty a nateklý krk. Charakteristické znaky světově známé Mony Lisy z portrétu Leonarda da Vinciho mohla zapříčinit nefunkční štítná žláza, uvádí studie amerických vědců. Vyvrací přitom dřívější domněnky, že by žena, za kterou je označovaná manželka florentského obchodníka s tkaninami Lisa Gherardiniová, trpěla srdeční poruchou nebo onemocněním metabolismu. Dožila se totiž poměrně pokročilého věku.
Autoři Mandeep Mehra z Harvardské univerzity a Hillary Campbellová z Kalifornské univerzity přičítají nažloutlou pleť, tvořící se kouty a skoro neexistující obočí snížené činnosti štítné žlázy.
Da Vinciho malba podle nich také ukazuje na to, že Gherardiniová trpěla strumou, tedy nenádorovým zvětšením štítné žlázy, které se projevuje zduřením krku, píše britský The Telegraph.
Špatné ovzduší může zhoršovat inteligenci, tvrdí čínští vědci. Ohroženější jsou muži
Číst článek
Porucha může být podle vědců klíčem k tajuplnému úsměvu Mony Lisy.
„Pokud Lisa Gherardiniová skutečně trpěla závažnou hypotyreózou (tj. sníženou činností štítné žlázy), záhadný úsměv může v určitém smyslu představovat psychomotorickou retardaci a svalovou slabost, které vedla k méně než plně ‚rozkvetlému‘ úsměvu,“ uvádí dvojice v časopisu Mayo Clinic Proceedings.
Strumu ovšem mohl způsobit i nedostatek jódu, který se ve stravě plné zeleniny a obilovin v renesanční Itálii moc nevyskytoval. Ke snížené činnosti štítné žlázy možná přispělo také těhotenství. Jen několik měsíců předtím, než stala da Vincimu modelem, totiž Gherardiniová porodila prvního syna Andrea.
Vědci tvrdí, že jsou to právě nedokonalosti způsobené onemocněním, které mistrovskému dílu dodávají jeho tajemnou realističnost a kouzlo.