Protesty klimatických aktivistů a aktivistek v posledních letech stupňují a vzbuzují vášně. V české debatě máme tendenci je vnímat jako pomatené zélóty odtržené od potřeb a názorů „obyčejných lidí“.
„Chápu, že už si aktivisté vybírají i jinou formu cílů než doposud,“ říká aktivistka Klára Bělíčková. „Je to svévole, která spíš lidi naštve,“ kontruje komentátorka Jana Machalická.
Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.
Z mostu, který podle historika Vincetiho zvěčnil Leonardo da Vinci, se dodnes dochoval pouze jeden oblouk a zbytky základů na druhé straně řeky. V minulosti však měl oblouky čtyři.
Mona Lisa zůstala díky neprůstřelnému sklu nepoškozena. Muž byl následně vyveden ochrankou a prohlásil, že vše provedl, aby lidé mysleli na planetu Zemi. Celou akci zachytili uživatelé na twitteru.
Z pařížského Louvru do pražské Valdštejnské jízdárny. Takovou trasu plánují kurátoři Národní galerie nové výstavě manýristických grafik a kreseb. Vedení teď vyjednává o mezinárodní spolupráci.
Mnoho lidí se na romantickou Paříž dívá očima víkendového turisty, případně milovníka umění. Ale co rodilý Pařížan? Ten by při snídani nepřehlédl chybějící croissant! Divíte se mu?
Jedná se o kopii obrazu Mona Lisa. Na trhu s uměním si kopie slavného obrazu vedou dobře, letos v červnu se jedna z nich prodala za rekordních 2,9 milionu eur.
Takzvanou Hekkingovu Monu Lisu, kopii slavného obrazu Leonarda da Vinciho, koupil při dražbě v pařížské pobočce aukční síně Christie's evropský sběratel za 2,9 milionu eur (74,2 milionu korun).
Louvre na svých stránkách umístil databázi s 482 000 položkami, u tří čtvrtin z nich jsou ke stažení i další informace. K vidění tak jsou nejen vystavovaná díla, ale i obrazy a sochy z depozitářů.
Aukční dům Christie's doufá, že by mohl zájemce zaplatit za tuto možnost až 30 000 eur (téměř 800 000 korun). V nabídce je také večeře pro dva na střeše vítězného oblouku Arc du Carrousel.
Muzeum je pod velkým náporem návštěvníků zejména kvůli jednomu z nejznámějších obrazů na světě Mona Lisa, který namaloval italský umělec Leonardo da Vinci.
Italský vědecký tým udělal prý významný pokrok při hledání ostatků ženy, která v 16. století seděla modelem pro slavný obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Lisa del Giocondo dožívala ve florentském klášteře Svaté Uršuly a na jeho pozemcích za uplynulý rok vykopali vědci několik ostatků, které by mohly patřit právě jí.
Vědci v Itálii začali pátrat po ostatcích ženy, která měla být modelem k portrétu Mony Lisy. Slavný obraz namaloval Leonardo da Vinci na počátku 16. století. O totožnosti ženy nebo o tom, co se ukrývá za jejím záhadným úsměvem, spekulují vědci už desetiletí. Poodhalit tajemství by mohla právě rekonstrukce obličeje mrtvé Lisy.
Italští vědci přišli s novou teorií, kdo mohl být modelem nejslavnějšího portrétu na světě, Leonardovy Mony Lisy. Podle Silvana Vincentiho, předsedy Italské národní rady pro kulturní dědictví, portrét významně ovlivnil Leonardův žák Gian Giacomo Caprotti, zvaný též Salai.