Špatné ovzduší může zhoršovat inteligenci, tvrdí čínští vědci. Ohroženější jsou muži

Znečištěné ovzduší má vliv nejen na fyzické, ale i na duševní zdraví. Čínští vědci odhalili, že toxické látky ve vzduchu mohou výrazně snižovat inteligenci. Podle britského serveru The Guardian je zmíněná studie klíčová pro celý svět. Výzkum je sice založený na datech z Číny, další mezinárodní studie ale už dávno varují, že většina světové populace dýchá znečištěný vzduch.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Pekingu nosí kvůli smogu ochranné masky (archivní foto)

Lidé v Pekingu nosí kvůli smogu ochranné masky (archivní foto) | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Člen vědeckého týmu Si Čchen doslova uvedl, že vliv špatného ovzduší na inteligenci může být obrovský.

Lidé žijící ve špatném ovzduší s obsahem některých toxických látek podle něj prokazují při dlouhodobém sledování výrazné zhoršení výsledků například při testování jazykových schopností nebo matematiky.

Varšava prohrála spor o smog. Země může za nedodržování norem zaplatit desítky miliard

Číst článek

Bodové ztráty v těchto testech byly podle Si Čchena tak velké, že v podstatě znamenaly ztrátu vědomostí za jeden rok studia na univerzitě.

Nejvíce ohrožení nad 64 let

Špatné ovzduší má prý silnější vliv na muže. To zřejmě obecně pramení z rozdílů v tom, jak funguje ženský a mužský mozek. Svou roli ale hrají také věk a dokončené vzdělání.

Podle odborníků v tomto případě funguje jednoduchá křivka: čím hůře vzdělaný a starší člověk, tím dramatičtější změny v inteligenci lze pozorovat. Nejvíc ohrožená je pak věková kategorie nad 64 let.

A to je podle serveru The Guardian zase období, kdy lidé často činí klíčová životní a finanční rozhodnutí. Člověk od té doby navíc přirozeně podléhá změnám, jak stárne. Takže celkový výsledek pak může představovat opravdový problém.

Čím déle, tím hůře

Čím déle pak člověk znečištěný vzduch vdechuje, tím větší vliv špatný vzduch má. Čistě teoreticky je tak podle vědců možné, že když se setká více faktorů dohromady, může mít špatný vzduch i bezprostřední vliv na náš život. Například u studentů během zkouškového období.

Pokud se třeba vydají připravovat na testy do oblasti s horším vzduchem, úroveň stresu je pak pro tělo už příliš vysoká a mohou se jim krátkodobě, ale dramaticky zhoršovat studijní výsledky. Zní to skoro jako výmluva, nicméně podle Guardianu je teď tohle tvrzení vědecky podložené.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme