Vědci z Mendelovy univerzity našli účinný způsob, jak bojovat se jmelím. Postřik se osvědčil ve Zlíně

Na Moravě odumírají tisíce stromů. Na vině je jmelí. Jinak oblíbená vánoční dekorace je poloparazitická rostlina a v posledních letech se jí velmi daří. Vědci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity vytvořili postřik, kterým dokáží jmelí takzvaně vyhladovět. Hostitelskému stromu přitom postřik neublíží. Nová metoda ošetření už pomohla stromům i ve zlínských městských parcích.

Brno / Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Českém Těšíně zkoušejí jmelí likvidovat speciálním postřikem

V Českém Těšíně zkoušejí jmelí likvidovat speciálním postřikem | Foto: Stanislav Janalík

„Devadesát procent lip v parku je zasaženo jmelím a ty porosty jsou velmi mohutné,“ popisuje problém se jmelím Oto Bernad, správce zámeckého parku v Lednici. „Díky tomu, že jmelí je stále zelené a je napojeno na cévy toho stromu, stále odpařuje vodu a strom se vyčerpává a postupně usychá,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Lukáše Veselého

Tradičně se jmelí bílé odstraňovalo mechanicky, tedy ořezáním. Tato metoda má ale i nevýhody, vysvětluje Jiří Rozsypálek z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity.

Vyhladovění

„Jmelí má takzvaná haustoria, to je něco jako kořeny, které vrůstají dovnitř větví napadeného stromu. Takže abyste jmelí efektivně odstranili, tak ho musíte odstranit i s velkou částí napadené dřeviny. Zpravidla se uvádí minimálně půl metru na ten keřík,“ uvedl Rozsypálek.

Vědci z Mendelovy univerzity si dlouho lámali hlavy nad účinnější metodou. Teď si badatelé uvědomili rozdíl mezi hostitelským stromem, což je obvykle opadavý listnatý strom, a jmelím, které je stále zelené, a vyvinuli speciální postřik.

„Ve chvíli, kdy v zimním období na jmelí aplikujeme postřik, což jsou z pravidla fytohormony - můžete si to představit jako látku, která stimuluje růst, která třeba pomáhá v dozrávání obilí - tak jmelí začne fungovat, otevře průduchy, začne fotosyntéza, transpirace. Ve velkém ztrácí vodu, ale protože hostitelský strom nemá listy, je jakoby v dormanci - ve spánku, tak mu vodu a živiny nedodává,“ vysvětluje Rozsypálek.

„Se jmelím se bojovalo mnoha způsoby, od mechanického sbírání, kdy se jmelí odtrhávalo, tak samozřejmě zkoušely se různé přípravky. Žádná z těchto metod nebyla příliš účinná.“

Zdeněk Dvořák (mluvčí zlínského magistrátu)

Ve Zlíně postřik funguje

Jmelí tak vlastně vyschne. Nový postřik se osvědčil také při ošetřování městské zeleně ve Zlíně, jak potvrzuje mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Zatím ho město otestovalo na asi třech desítkách stromů v sadu Svobody.

„Se jmelím se bojovalo mnoha způsoby, od mechanického sbírání, kdy se jmelí odtrhávalo, tak samozřejmě zkoušely se různé přípravky. Žádná z těchto metod nebyla příliš účinná. Jmelí se stále vracelo. V podstatě až do tohoto přípravku nebyla žádná účinnější metoda,“ říká Zdeněk Dvořák.

„Je pravdou, že přípravek, který jsme letos aplikovali v sadu Svobody, skutečně jmelí zlikvidoval, což je velice dobrá zpráva. Je jisté, že v příštím roce tento přípravek pořídíme a budeme ho aplikovat i na jiných místech než v sadu Svobody,“ dodal Dvořák, který věří, že účinnost nového preparátu z dílny brněnských badatelů nebude jen jednoletá.

Lukáš Veselý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme