Umělá inteligence napsala rozhlasové příběhy. Mají celou dějovou linku včetně zápletky
Digitální spisovatel - přesně tak se jmenuje nová série krátkých povídek. Pět příběhů napsala pro Český rozhlas poprvé v historii umělá inteligence. Počítač musel ’nastudovat’ desetitisíce různých knih a autorů.
„Tento vynález by nemusel sloužit jen pro zábavu. Přístroj měl dvě kolečka a čtyři ramena s rukojeťmi. V horní části měl tři tlačítka. Jedním se spouštěl, druhým zastavoval, a třetím se ovládaly jeho pohyby. Tento přístroj byl známý jako mechanizovaná tužka."
Tato slova napsala umělá inteligence. Jde o nejdelší příběh ze série Digitální spisovatel. Povídka Da Vinciho stroj má melancholickou atmosféru i podivuhodnou zápletku.
Všechny díly podcastové série Digitální spisovatel najdete na audioportálu Českého rozhlasu mujRozhlas.cz
Jak počítač dokáže vygenerovat několik desítek vět, které na sebe navazují, vysvětluje šéfproducentka Českého rozhlasu Anna Vošalíková: „Funguje to tak, že se neuronová síť napíše ze stovek a tisíců různých autorů a jejich děl podle zadaných parametrů své vlastní dílo. Podařilo se nám získat celu řadu skvělých herců, takže si myslím, že si na své přijdou jak milovníci tradiční rozhlasové tvorby tak i ti, kteří hledají zajímavý zvukový experiment.“
Umělá inteligence postupně napsala pět krátkých příběhů - zapnout si můžete historický a milostný román, detektivku, sci-fi a horor. Právě horor je skvělým příkladem toho, jak si složitý algoritmus dokáže poradit s krátkými popisnými formáty. I přes to, že je příběh Chlapec a jeho pes velmi krátký, tak má kompletní dějovou linku. Hlas mu propůjčil herec Jan Cina.
Z krátkých vět dlouhé příběhy
Původním záměrem autorů bylo vygenerovat pár krátkých textů a to v projektu Digitální fylozof. Později ale přecházeli ke složitějším příběhům. V tomto případě se propojila moderní technologie a člověk - počítač vygeneroval příběhy a lidé je načetli.
„Technologie je založená na tom, že dokáže předpovídat příběh. Naučili jsme ji padesát tisíc různých knížek, které vyšly v historii a byly nejlépe hodnocené. Pak napíšeme jednu větu a počítač se snaží předpovědět, jak by mohl vypadat ideální příběh podle té první věty,“ doplňuje expert na umělou inteligenci Jan Tyl.
Celou sérii příběhů Digitální spisovatel si poslechněte na audioportálu Českého rozhlasu mujRozhlas.cz. V podcastu Ping pak filosofka Dita Malečková a odborník na umělou inteligenci Jan Tyl odhalují další podrobnosti k celému projektu.