Holokaust vs. umělá inteligence. Unesco varuje před manipulováním historie
Umělá inteligence vytváří zavádějící nebo nepravdivé příběhy o holokaustu. Deepfake technologie má potenciál manipulovat se zvukem a videem, což motivuje nenávistné skupiny k šíření dezinformací a nenávistného projevu.
Lidé se v digitálním prostředí čím dál častěji setkávají s nepřesnými, nepravdivými a zavádějícími informacemi o holokaustu a nacistické ideologii, upozorňuje nová zpráva Unesco. K šíření ideologie nebo k simulaci rozhovorů s nacistickými vůdci včetně Adolfa Hitlera jsou využívány například deepfakes známých osobností.
Zkreslené soubory dat vedou k tomu, že některé vyhledávače a chatboty s umělou inteligencí bagatelizují fakta o holokaustu nebo propagují krajně pravicový obsah, včetně popírání holokaustu. Obzvláště zranitelní jsou mladí studenti, kteří se při vyhledávání na webu v rámci plnění úkolů stále více spoléhají na univerzální nástroje.
Špičkové deepfake obrázky nepůjde časem rozpoznat. Nebudeme moct spoléhat na vlastní oči, říká vědec
Číst článek
Vzhledem k tomu, že dnešním přeživším holocaustu je v průměru 85 let, bude odkaz temného období novodobé historie nadále slábnout. Vzdělávací a kulturní instituce mají proto za úkol chránit historické záznamy a uchovávat svědectví pro budoucí generace v boji proti nenávisti a antisemitismu, píše server The Art Newspaper.
V rámci této problematiky mohou být nástroje poháněné umělou inteligencí i ku prospěchu. Výzkumníkům třeba mohou pomoct vytěžit a zpracovat obrovské množství dat o holocaustu, zahrnující data, jazyky a média od fotografií a textů až po videozáznamy a zvukové nahrávky.
Památník obětí a hrdinů holokaustu v Izraeli, Jad Vašem, využívá umělou inteligenci k identifikaci dosud neznámých obětí. I další kulturní instituce využívají generativní umělou inteligenci pro vzdělávací účely. Muzeum holokaustu a vzdělávací centrum v Illinois kupříkladu vytvořilo filmy ve virtuální realitě pro ještě poutavější vyprávění.
Podle Unesca ty samé technologie mohou být kromě šíření nenávistných a dezinformačních zpráv zneužity k přílišnému zjednodušení složité historie. Ve špatných rukou se tak tyto nástroje stávají prostředníky nenávisti a bagatelizace. Organizace proto ve své zprávě dále zdůrazňuje, že ti, kdo vyvíjí a zavádí systémy AI, musí brát v úvahu, jak technologie řídit ve prospěch zachování historických památek a pravdy jako takové.