Holokaust vs. umělá inteligence. Unesco varuje před manipulováním historie

Umělá inteligence vytváří zavádějící nebo nepravdivé příběhy o holokaustu. Deepfake technologie má potenciál manipulovat se zvukem a videem, což motivuje nenávistné skupiny k šíření dezinformací a nenávistného projevu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé

Zranitelní jsou mladí studenti, kteří se stále více spoléhají na univerzální nástroje (ilustrační foto) | Zdroj: ChiccoDodiFC / Shutterstock.com

Lidé se v digitálním prostředí čím dál častěji setkávají s nepřesnými, nepravdivými a zavádějícími informacemi o holokaustu a nacistické ideologii, upozorňuje nová zpráva Unesco. K šíření ideologie nebo k simulaci rozhovorů s nacistickými vůdci včetně Adolfa Hitlera jsou využívány například deepfakes známých osobností.

Zkreslené soubory dat vedou k tomu, že některé vyhledávače a chatboty s umělou inteligencí bagatelizují fakta o holokaustu nebo propagují krajně pravicový obsah, včetně popírání holokaustu. Obzvláště zranitelní jsou mladí studenti, kteří se při vyhledávání na webu v rámci plnění úkolů stále více spoléhají na univerzální nástroje.

6:06

Špičkové deepfake obrázky nepůjde časem rozpoznat. Nebudeme moct spoléhat na vlastní oči, říká vědec

Číst článek

Vzhledem k tomu, že dnešním přeživším holocaustu je v průměru 85 let, bude odkaz temného období novodobé historie nadále slábnout. Vzdělávací a kulturní instituce mají proto za úkol chránit historické záznamy a uchovávat svědectví pro budoucí generace v boji proti nenávisti a antisemitismu, píše server The Art Newspaper.

V rámci této problematiky mohou být nástroje poháněné umělou inteligencí i ku prospěchu. Výzkumníkům třeba mohou pomoct vytěžit a zpracovat obrovské množství dat o holocaustu, zahrnující data, jazyky a média od fotografií a textů až po videozáznamy a zvukové nahrávky.

Památník obětí a hrdinů holokaustu v Izraeli, Jad Vašem, využívá umělou inteligenci k identifikaci dosud neznámých obětí. I další kulturní instituce využívají generativní umělou inteligenci pro vzdělávací účely. Muzeum holokaustu a vzdělávací centrum v Illinois kupříkladu vytvořilo filmy ve virtuální realitě pro ještě poutavější vyprávění.

Podle Unesca ty samé technologie mohou být kromě šíření nenávistných a dezinformačních zpráv zneužity k přílišnému zjednodušení složité historie. Ve špatných rukou se tak tyto nástroje stávají prostředníky nenávisti a bagatelizace. Organizace proto ve své zprávě dále zdůrazňuje, že ti, kdo vyvíjí a zavádí systémy AI, musí brát v úvahu, jak technologie řídit ve prospěch zachování historických památek a pravdy jako takové.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme