Do roku 2035 vznikne další stíhačka nové generace. Spolupracovat na ní budou Japonsko, Itálie a Británie
Japonsko, Itálie a Velká Británie budou spolupracovat na stíhačce nové generace. Ve společném prohlášení o tom v pátek informovala trojice zemí. Stroj chtějí mít v provozu do roku 2035. Ve společném projektu nazvané Global Combat Air Programme (GCAP) se přitom sloučí japonský program F-X s britským projektem Tempest.
Podle japonského ministerstva obrany povedou konstrukci letounu, který bude mít pokročilé digitální funkce v oblasti umělé inteligence a kybernetického boje, britská společnost BAE Systems, japonská Mitsubishi Heavy Industries a italská zbrojovka Leonardo.
Šéf armády Řehka o nákupu F-35: Když budeme pořizovat to, co je dobré, cena logicky nebude nízká
Číst článek
Do projektu se zapojí také evropský výrobce raket MBDA a výrobce avioniky Mitsubishi Electric. Na motoru budou pracovat firmy Rolls-Royce, IHI a Avio Aero, dodalo ministerstvo.
„Jsme odhodláni udržovat svobodný a otevřený mezinárodní řád založený na pravidlech, což je v době, kdy jsou tyto zásady zpochybňovány a kdy narůstají hrozby a agrese, důležitější než kdy jindy,“ konstatovala trojice zemí v prohlášení.
K projektu by se mohly připojit i další země, uvedla Británie. Dodala, že stíhačka, která nahradí její stroje Typhoon a doplní flotilu F-35 Lightning, bude kompatibilní se stíhačkami, které létají u ostatních partnerů Severoatlantické aliance (NATO).
„Spojené státy podporují bezpečnostní a obrannou spolupráci Japonska se stejně smýšlejícími spojenci a partnery, včetně Británie a Itálie,“ uvedlo americké ministerstvo obrany ve společném prohlášení s japonským ministerstvem obrany.