Muskův Twitter jako šance pro extremisty? Čína, Rusko i džihádisté požadují obnovení svých profilů

Poté, co na konci října Elon Musk převzal sociální síť Twitter, začali se ozývat politici a novináři z Číny a Ruska, aby zrušil omezení jejich účtů a dodržel svůj závazek ctít svobodu slova. To samé požadují islamističtí radikálové, píše server Politico. Podle dřívějšího vyjádření Twitteru se politika sítě směrem k moderování nenávistného obsahu nezměnila, a to prý ani přes masivní propouštění zaměstnanců.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk na texaské základně SpaceX

Elon Musk na texaské základně SpaceX | Foto: Adrees Latif | Zdroj: Reuters

Po pravicových extremistech, kteří Muskovo odkoupení Twitteru vzali jako povzbuzení, že mohou na síť přidávat nenávistný obsah za nulového či minimálního odporu, se začaly ozývat také osoby blízké autoritativním režimům v Číně a Rusku, nebo dokonce islámští extremisté, píše server Politico.

Propagandistka Simoňjanová kritizuje mobilizaci. Jde o manévr, jak odvést pozornost, hodnotí expert

Číst článek

Mezi těmi, kdo Muskovo vlastnictví vidí jako možnost návratu na síť, je i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Ona i další ruští a čínští politici či novináři státních médií argumentují svobodou projevu, kterou se Musk zavázal dodržovat, když mimo jiné prohlásil, že Twitter pod jeho vedením bude „baštou svobody slova“.

Pokud by Twitter jejich žádostem vyhověl, znamenalo by to, že by ruští politici a novináři státních médií mohli komentovat například válku na Ukrajině. Právě po únorovém útoku ruské armády na sousední zemi a reakci Evropské unie, která zakázala na svém území vysílání ruských státních médií RT a Sputnik, začal také Twitter jejich obsah omezovat.

„Elone, když jsi tolik pro svobodu slova, co takhle zrušit zákaz na účty RT a Sputniku a rovnou odstranit shadow ban z toho mého?“ napsala nejbohatšímu člověku planety šéfredaktorka zmíněných ruských státních médiích, šířících ruskou propagandu, Margarita Simonjanová.

Kromě vyloučení RT a Sputniku žádá také zrušení tzv. shadow banu na svůj vlastní profil, který znamená, že osoba není ze sítě vykázaná úplně, ale její dosah je výrazně omezen.

Doma ban, za hranicemi propaganda

Na stejnou vlnu naskočili také Číňané – zatímco domácí publikum má přístup na síť blokovaný, čínští politici a státní novináři se v minulosti snažili používat platformu k šíření státní propagandy a útokům na kritiky čínské komunistické strany.

A nejde jen o autoritářské vlády. Další, kdo doufá ve změnu, jsou podporovatelé takzvaného islámského státu, kteří před rokem 2015 publikovali videa a fotografie zobrazující násilí, včetně poprav. Během sedmi let moderace obsahu se Twitteru podařilo tento typ příspěvků zminimalizovat.

Už jsem to nemohl dělat, říká v unikátním svědectví muž, který pracoval v cenzurní mašinérii Číny

Číst článek

Nyní bylo podle Politica Muskovo převzetí Twitteru v džihádistické online komunitě přivítáno jako šance k návratu islamistické propagandy na síť a účtů napojených na takzvaný islámský stát již ve srovnání obdobím před Muskovým převzetím Twitteru 27. října přibývá.

„Dělají to, aby naskočili na trend, kdy pravicová komunita vytváří tlak na Muska,“ řekl serveru Politico Felix Kartte, poradce ve firmě Reset

Twitter serveru Politico neodpověděl na žádost o komentář. Již dříve už šéf bezpečnostního oddělní Twitteru Yoel Roth řekl, že politika platformy vůči nenávistnému obsahu a online trollům se od Muskova převzetí nezměnila a že schopnost moderovat obsah nebyl zasažena probíhajícím propouštěním zaměstnanců.

Miliardář narozený v Jihoafrické republice se v pátek rozloučil s polovinou zaměstnanců, včetně těch na seniorních pozicích, kteří měli na starost právě moderaci obsahu.

gut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme