Přístroj, který zachraňuje životy. ‚ECMO funguje jako zmenšený mimotělní oběh,‘ popisuje lékař

Zdravotníci využívají při péči o covidové pacienty celou řadu přístrojů na podporu dýchání. Některým lidem pomůže kyslíková maska nebo takzvaný HFNO přístroj. To je oxygenátor zajišťující neinvazivní podporu dýchaní. Pacienti v nejtěžších stavech pak musí být napojeni na umělou plicní ventilaci, případně na ECMO přístroje. Jak funguje?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tady je dotykový displej, tady to ukazuje otáčky,“ ukazuje Radiožurnálu vedoucí lékař multidisciplinární jednotky intenzivní péče Oblastní nemocnice Náchod Miroslav Švábl, když cvičně zapíná zdejší přístroj ECMO, tedy mimotělní membránovou oxygenaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Magazín Experiment z 20. listopadu 2021

ECMO není nijak veliké, vysoké je necelý metr a půl a dá se snadno převážet.

„Je to systém hadic, oxygenátoru a pumpy, který bere od pacienta krev. Ta je nasávána centrifugální pumpou a proháněna filtrem z dutých vláken, kde je z ní odstraněn CO2 a přidán kyslík,“ pokračuje Švábl s tím, že následně takto okysličená krev putuje zpátky do těla pacienta.

Plíce se regenerují

Podle způsobu zapojení dokáže ECMO přístroj nahradit funkci srdce i plic.

„Díky tomuto systému hadic a vysoce preciznímu filtru dochází k tomu, že je to zmenšenina mimotělního oběhu, který je znám řadu let. Mimotělní oběhy ale zabíraly celý pokoj, toto je unikátní svou miniaturizací. ECMO navíc lékaři ovládají velmi snadno.“

ECMO je určeno pro pacienty v nejhorším stavu, kterým už umělá plicní ventilace nepomáhá. „Plíce jsou velmi jemný orgán, který má výbornou regenerační schopnost. Právě díky tomu ECMO tak skvěle funguje. Když plicím dáte čas, aby se zotavily, tak jsou schopné se zahojit.“

Invazivní metoda

ECMO je nicméně velice invazivní metoda. Často je to jakousi poslední možností, která pacientům s covidem může zachránit život.

„Vyžaduje to speciální kanylaci a speciální přístup personálu, není to rutinní záležitost,“ doplňuje primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení náchodské nemocnice Petr Štěpánek.

Právě v souvislosti se současnou epidemií jsou ECMO přístroje víc rozšířené i mimo specializovaná pracoviště.

Ondřej Vaňura, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme