Milion druhů živočichů a rostlin je v ohrožení, píše OSN. Problémem je zemědělství i změna klimatu

Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin, mnoho z nich přitom může vymizet už v příštích desetiletích. Takové varování vyslal do světa v pondělí v rozsáhlé zprávě mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Ve svém globálním hodnocení odborníci podle agentury AFP uvedli, že pomoci k obnově poškozených ekosystémů může jen reforma zemědělsko-potravinářského průmyslu a hluboké změny ve způsobu výroby a konzumace.

Paříž (Aktualizováno: 13:36 6. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybáři natahují síť pro lov potěru.

Jedním z důvodů vymírání druhů je i přímé využívání zdrojů, tedy například lov a rybolov. Ilustrační foto | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

„Dopouštíme se ničení samotných základů našich ekonomik, prostředků výživy, potravinové bezpečnosti, zdraví a kvality života v celém světě,“ řekl předseda mezivládního panelu Robert Watson.

Velký bariérový útes nebo Yellowstonský park. Nejvzácnější památky UNESCO ohrožuje změna klimatu

Číst článek

Na zprávě podle AFP pracovalo po tři roky 450 expertů; mezi 132 členských zemí IPBES patří i Česká republika.

Odborníci podle AFP stanovili pět hlavních příčin poškozování ekosystémů: využívání půdy (zemědělství, odlesňování), přímé využívání zdrojů (rybolov, lov), změnu klimatu, znečištění a invazivní druhy. Výsledkem je ohrožení milionu druhů živočichů a rostlin z odhadovaných osmi milionů na Zemi.

Globální hodnocení stavu biodiverzity minulý týden na šestidenním plenárním zasedání v Paříži projednávali zástupci členských zemí IPBES.

‚Politici to budou ignorovat‘

Podle spoluautora zprávy a profesora Pavla Kindlmanna z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky by se zániku biodiverzity dalo čelit třeba vzděláváním nebo změnou daňové politiky. Je prý ale otázkou, co se podaří prosadit.

„Závěry IPBES mohou být velice užitečné, ale politici je budou ignorovat. Jediné, co mi dodává trochu optimismu, je, že budeme nuceni se tomuto začít věnovat. Jinak se dostaneme do problémů, které už nastávají třeba i tím, že ubývá například opylovačů,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Klíčovým výsledkem tohoto setkání je zmíněná vědecká zpráva určená pro „rozhodující činitele“. Ekologové doufají, že tyto závěry otevřou cestu k přijetí ambiciózních cílů na konferenci stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti příští rok v Číně.

hvl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme