Věda pro děti: Švábi přežijí bez hlavy i několik dní. Proč se nám hnusí a jsou užiteční?
V přírodě plní roli uklízečů a jsou důležitou součástí potravního řetězce. Likvidují spadané listí a podobně. Pokud ale zamoří něčí domov, o jejich užitečnosti už se nepřemýšlí. O jaké zvíře jde? Jsou to švábi.
Šváb je hmyz, který je na planetě nejen hojně rozšířen, ale který se zároveň většině z nás hnusí. Známe přes 3000 druhů švábů. Většina je původem z tropických oblastí, ale nemají problém s životem i jinde. Tato skupina hmyzu patří k těm nejstarším.
Švábi mohou být opravdu velcí až 10 centimetrů, ale i milimetroví. Jde o všežravce, kteří zvládnou zpracovat téměř cokoliv. Skládka, kompost nebo velkosklad jídla, to je pro ně ráj. V nouzi, ale dokáží pozřít dokonce i papír, lepidlo nebo třeba vlasy.
Švábi jsou lidem obecně odporní. Jsou lesklý až slizcí, což je způsobeno mastným voskem, který produkují, aby se ochránili před odpařováním vody z těla. Jejich tělo bývá výrazně zploštělé a je kryté pevnou kutikulou, která funguje jako brnění.
Mívají různé barvy, nejčastěji ale hnědou a černou. Některé druhy umí i létat, ale jen na krátké vzdálenosti. Šváb ani příliš dobře nevidí. Za to má dobře vyvinuté nohy a je schopen velmi rychlého běhu.
Týdny bez vody, měsíce bez potravy
Na to, že jde o hmyz, se šváb dožívá taky poměrně dlouhého věku. Žije i několik let. Navíc dokáže přežít několik dní bez hlavy, vydrží taky týdny bez vody a měsíce bez potravy.
Věda pro děti: Kdo je nejodolnější živočich na planetě a jak dokáže zastavit stárnutí?
Číst článek
V přírodě plní šváby roli uklízečů a jsou důležitou součástí potravního řetězce. Likvidují spadané listí a tak dále.
Pokud ale zamoří něčí domov, o jejich užitečnosti už se nepřemýšlí. Protože mají rádi teplo, budovy a domácnosti jsou pro ně často jasnou volbou. Hlavně když dojde venku k náhlé změně počasí.
Zbavit se jich není vůbec lehké. Znečišťují potraviny svým trusem a obecně se rádi vyskytují na místech, kde je nahromaděna špína. Dřez plný špinavého nádobí a drobky na podlaze – to je pro ně naprosto perfektní prostředí. Ukrývají se ve škvírách a skulinách a v noci se pak vydávají hledat potravu.
Šváb navíc smrdí. Některé druhy často cestují odpadním potrubím. Když tento hmyz rozmáčknete, rozvine se opravdu odporný smrad. Jde o kyselinu močovou, která je obsažena v tuku švábů.
Jsou švábi nebezpeční?
Na to, že většinou žijí v nechutném prostředí, sami se stále čistí, konkrétně svá dlouhá tykadla. Vědci vypozorovali, že šváb tykadly cítí různé pachy, a pokud si je pravidelně nečistí, jeho čich se podstatně zhorší.
Věda pro děti: Proč světlušky svítí a jak to dělají?
Číst článek
Mohou přenášet mnoho bakterií i nemocí a jsou schopni člověka i pokousat. Prostor zamořený šváby poznáte podle typického zápachu a taky najdete mnoho svlečených schránek švábů.
Samozřejmě spatříte prchající hmyz, který se snaží rychle ukrýt tmavých koutech. Trus bude samozřejmě taky všude.
A jak se jich zbavit? Bude to náročné. Můžete naklást jedovaté nástrahy, sprejovat místo nebo použít dýmovnici.