Vsetínský soud projednává případ otravy Bečvy. Obhájce navrhuje předvolání Babiše a Brabce

Soud ve Vsetíně projednává případ otrávené řeky Bečvy. Ve středu vyslechl první svědky. Celkově bude u soudu vypovídat na 200 lidí. Obhájce obžalované firmy Energoaqua Jiří Obluk požaduje také předvolání bývalého předsedy vlády Andreje Babiše z hnutí ANO a jeho spolustraníka, exministra životního prostředí Richarda Brabce.

Aktualizováno Vsetín (Aktualizováno: 17:52 15. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologická havárie postihla Bečvu loni 20. září

V kauze je obžalována společnost Energoaqua | Foto: Zdeněk Němec / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Ještě předtím, než byly známy výsledky vyšetřování, prohlásil tehdejší ministr životního prostředí, že se utahuje smyčka kolem rožnovského areálu. Ačkoliv v té chvíli ještě nikdo neznal skutečné relevantní výsledky rozboru,“ popsal obhájce firmy Energoaqua Jiří Obluk.

Otrava Bečvy

Ekologická havárie řeky Bečvy, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, se stala 20. září 2020. Podle České inspekce životního prostředí ji způsobily kyanidy. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy. Uhynuly tisíce tun ryb.

Klíčovým argumentem v obžalobě rožnovské Energoaquy a jejího ředitele Oldřicha Havelky je pokus soudního znalce Jiřího Klicpery. Jedy podle něj tekly přes tři kilometry při břehu, a teprve pak se rozmísily do celého koryta. Podle Jiřího Obluka předložila obhajoba soudu posudky, které Klicperův experiment vyvrací:

„Posudky se shodují v tom, že posudek znalce Klicpery nemůže být v souladu se skutečností. Dokonce říkají, že jsou závěry Policie ČR, které převzala obžaloba, v rozporu s fyzikálními zákony. Profesoři, se kterými spolupracuje obhajoba, vyslovují naprosto totožné závěry,“ tvrdí.

Rybáři, kteří ve středu u Okresního soudu ve Vsetíně vypovídali, popsali, že kilometr po proudu od výpusti obžalované rožnovské Energoaquy viděli v řece Bečvě i po havárii živé ryby. Uhynulé ryby tak zaznamenali až o dva a půl kilometrů dál.

23:41

Předpokládal jsem, že reakce politiků na vyšetřování havárie na Bečvě bude rychlejší, říká toxikolog

Číst článek

„Procházeli jsme úsek, abychom věděli, kde otrava začala, a až u Lhotky nad Bečvou byly první dvě mrtvé ryby. A sto metrů pod posledním kanálem už ryby začaly hynout ve velkém,“ vypověděl rybář Lukáš Gerla.

První uhynulé ryby pozorovali rybáři v den otravy u Choryňského mostu, tedy téměř 3,5 kilometru po proudu od výpusti firmy Energoaqua. Ta je z ekologické havárie ze 20. září 2020 spolu s ředitelem podniku Oldřichem Havelkou obžalovaná.

„Já to považuju za velmi důležitý důkaz, který od prvopočátku ukazoval, že šetření nešlo správným směrem,“ řekl k videozáznamu Havelka, který vinu stejně jako zmocněnec firmy Vladimír Kurka odmítl.

Podle Havelkova obhájce Jiřího Obluka je video v brutálním rozporu s tím, co Klicpera uvedl v písemném vyhotovení znaleckého posudku. Znalec podle něj napsal, že k úplnému promísení barviva s vodou došlo až 3,4 kilometru od výpusti firmy Energoaqua.

Státní zástupce Jiří Sachr nepovažuje výroky technika a znalce ve videu vzhledem k jejich postavení za rozhodující. Poukázal na fotografie z dronů, které podle něj dokazují, že těsně před jezem Juřinka 2 se odpadní a povrchové voda nepromísila a zabarvení se i pod jezem drželo při pravém břehu řeky.

Podle rybáře Jiřího Kašpara se ryby snažily před otravou uniknout a skákaly do kamenů na břeh, z vody cítili někteří rybáři zápach Sava: „Cítili jsme v korytu řeky zápach – Sava nebo podobné látky.“

Ryby utíkaly na břeh

„Ryby jako sebevrazi vystřelovaly do kamenů na břeh. Na všechny strany. Utíkaly před tím, co tam teklo. Cítili jsme zápach jako Savo,“ řekl rybář Jiří Kašpar.

Uvedl, že spolu se synem a dobrovolným hasičem odebral do tří propláchnutých PET lahví vzorky vody, které pak předal Elišce Trčkové z oddělení životního prostředí Městského úřadu v Hranicích na Přerovsku.

Bečva stále není řekou, jakou byla před ekologickou katastrofou. Podle odborníků se život vrací pomalu

Číst článek

Také Trčkovou ve středu soud předvolal k svědecké výpovědi. Potvrdila, že od rybářů převzala dvě PET lahve se vzorky vody.

„Se zástupcem České inspekce životního prostředí jsme naznali, že jsou neprůkazné, nevěděli jsme, odkud to je, nabrali jsme nové, kvalitní,“ řekla Trčková. Vodu od rybářů podle ní vylili.

Mnoho živých ryb pozorovali rybáři po otravě u lávky pro pěší ve Lhotce nad Bečvou na Vsetínsku. Nachází se asi 1,5 kilometru po proudu pod výpustí společnosti Energoaqua, kudy se podle obžaloby jedovaté látky do vody dostaly, a zhruba dva kilometry nad mostem u Choryně na Vsetínsku.

Svědek Lukáš Gerla vypověděl, že první uhynulé ryby v den otravy viděl asi 100 metrů pod poslední výustí ve Lhotce nad Bečvou, která se nachází na pravém břehu Bečvy poblíž bývalého vepřína. Domnívá se, že jedovaté látky se do řeky dostaly právě tudy, což prý řekl i zasahujícím hasičům a policii.

„Nejel tam nikdo, neřešil to nikdo. Jiný kanál to být nemohl. Ten kanál byl vybělený, spálený. Kam vede, neví nikdo,“ řekl Gerla. Na ostatních výše položených výpustích podle něj rostl mech a řasy.

Stejně jako další rybáři před soudem tvrdil, že některé leklé ryby byly poleptané. Jiní rybáři na nich však nic zvláštního nepozorovali. Část rybářů si také stěžovala, že je po ponoření do vody pálily ruce. Řeka měla podle rybářů v době otravy kvůli suchu nízký průtok, voda v ní ale byla čistá. Hlavní líčení by mělo pokračovat ve středu 22. února.

Až pět let vězení

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku ústí do Bečvy.

Firma podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb.

Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, podle odborníků tam jedovaté látky poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy.

Hlavní soudní líčení potrvá podle soudkyně Ludmily Gerlové až do prosince.

Gabriela Hykl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme