Na severu a východě Valašsko, na jihu Slovácko, na západě Haná. To je Zlínský kraj. Sice pohraniční, ale do Sudet nepatřící region, kde i po stu letech přetrvává silný baťovský podnikatelský duch.
„Zpívala jsem už jako dítě v dětském pěveckém sboru. Ve Vsetíně byla cimbálová muzika už od roku 1953,“ popisuje zpěvačka a tanečnice souboru Vsacan Zdeňka Straškrabová.
Podle neurologa Martina Jana Stránského, se kterým vedení města zákaz letos v květnu konzultovalo, snižuje používání telefonů koncentraci dětí a efektivitu učení a hrozí také nebezpečí kyberšikany.
„Intuice byla hlavním prostředkem, kterým mohl Sousedík zprostředkovávat elektrotechnické produkty pro lidstvo. V tom cítil své poslání,“ popisuje elektrotechnik Jiří Kohutka.
„Byl to košatý vynálezce. Po Vsetíně se ve 30. letech proháněl v elektromobilu. Zvali ho do Ameriky, ale on byl svůj, Valach, rodák. Takový náš,“ říká člen spolku Josef Sousedík genius Valašska.
Soutěž, v níž Jaroslava Londová už potřetí zaujala, se jmenuje IKA Culinary Olympics. Tentokrát tam oslovila porotu s pěti Platónovými mnohostěny z perníku, které ručně vyzdobila vlastní polevou.
Soud významně navýšil odškodné zejména pro děti z rodiny, která se musela vystěhovat do Vlčic na Jesenicku. Dům byl kvůli absenci jakékoliv výbavy a jeho stavu neobyvatelný.
Podle státního zástupce znečistila Energoaqua Bečvu jedovatými kyanidy a šestimocným chromem nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb.
Čtyři ženy dostaly na začátku srpna tresty od Okresního soudu ve Vsetíně za zajišťování falešných certifikátů o prodělaném očkování proti covidu. Na podzim 2021 je prodaly 74 lidem.
Přísně chráněná rostlina se do Lačnova prý dostala s krmivem pro koně napoleonského vojska. Každoročně si tento přírodní úkaz nenechají ujít stovky návštěvníků z celé republiky.
V kauze Bečva ze září 2020 vypovídají první svědci. Obhájce obžalované firmy Energoaqua požaduje i předvolání bývalého premiéra Andreje Babiše a exministra životního prostředí Richarda Brabce.
Mohou být obžalovaná firma Eenergoaqua a její ředitel skutečnými viníky? Má soud k dispozici důkazy umožňující spravedlivý rozsudek? Odpovídá vsetínský zastupitel Michal Berg.
„Věc se teď přesune ke Krajskému soudu v Ostravě, pobočce v Olomouci, který o mé stížnosti rozhodne,“ uvedl Sachr. Rozhodnutí by podle něj mohlo trvat déle. „Za 14 dní to asi nebude,“ řekl Sachr.
Koncem letošního března obžaloval státní zástupce Jiří Sachr kvůli otravě Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
Jde o ženu a tři děti. Případ policie předběžně kvalifikovala jako vraždu, nyní čeká na výsledky pitvy, řekla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
„Dostali jsme oznámení veřejnosti, že je podezření, že se tady něco takového děje, a to jsme hned předali na policii,“ nastínila ředitelka Věra Prousková.
Obviněné měly dostávat od dvou do sedmi tisíc korun. Od loňského září získalo zfalšovaný certifikát podle policie nejméně 74 lidí. Ženám hrozí rozdílné tresty, od jednoho do pěti let vězení.
„To není, že umřeli s covidem. Všichni ti lidé umřeli proto, že onemocněli infekcí. To byli jinak normálně fungující lidi, naprosto soběstační,“ říká primář ARO Proksa ve vsetínské nemocnici.
Státní zástupci z olomouckého krajského státního zastupitelství k tomuto rozhodnutí dospěli po prověření postupu Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně.
Nadřízené státní zastupitelství prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka. Čas na to bude mít až dva měsíce.
Policie už dříve oznámila, že znalec má z objektivních důvodů právo požádat o prodloužení lhůty ke zpracování posudku. Závažná ekologická havárie postihla řeku Bečvu 20. září.