Větší křídla i zobáky, delší uši. Někteří živočichové podle vědců kvůli oteplování mění tvar těla

Některá zvířata kvůli oteplování planety mění tvar těla. Uvádějí to vědci z australské Deakinovy univerzity. Jejich studii otiskl odborný časopis Trendy ekologie a evoluce.

Melbourne Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěnkavka prostřední

Pěnkavka prostřední | Zdroj: Flickr | CC BY-ND 2.0,©

Asi třiceti teplokrevným druhům - včetně pěnkavky prostřední - se za různě dlouhou dobu změnila velikost částí těla. Některým ptákům se zvětšila křídla, jiným zobáky, myším se prodloužily ocásky a králíkům uši, uvádí v Trendech ekologie a evoluce.

20:54

S rostoucími teplotami může lidem pomoci důmyslná metoda lapačů větru ze starověkých říší

Číst článek

Podle autorů studie to není náhoda. Živočichové tak můžou lépe regulovat tělesnou teplotu a ochlazovat se.

Tým australské ekoložky Sary Rydingové ve spolupráci s kanadskými kolegy z Brockovy univerzity prozkoumal asi stovku starších studií. Zjistil na příklad, že plocha zobáku dobře zdokumentovaných australských papoušků se od roku 1871 zvětšila o čtyři až deset.

Králík evropský, který žije v teplejších oblastech Austrálie, má dnes delší uši a laboratorním myším se prodloužily ocásky.

Vědci si ale nejsou jistí, jestli je to dobrá zpráva. Jak upozorňují, pokud se někteří ptáci živí nektarem z květů, větší zobák jim může překážet.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme