Nedostatek vody trápí miliardy lidí po celém světě. Problém řeší ve Stockholmu tisíce vědců

Špatné hospodaření s vodou a problémy s nedostatkem pitné vody neřeší pouze Česko. Obrovská sucha trápí celý svět, v rozvojových zemích se navíc přidává například chybějící kanalizace, a tedy větší náchylnost k nemocem. Kvůli pití znečištěné vody podle údajů OSN ročně umírají statisíce dětí. Světová banka proto na mezinárodním setkání vědců ve Stockholmu vyzvala k okamžité akci.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda. Ilustrační foto.

Voda. Ilustrační foto. | Foto: Bart, Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic

Světová banka ve Stockholmu zveřejnila novou zprávu o přístupu lidí z 18 vybraných států k vodě a o hygienických podmínkách, ve kterých tito lidé žijí.

Vodní black out v Česku? Stačí, aby lidé napustili vodou z kohoutku najednou všechny bazény

Číst článek

Mluví se v ní o rozvojových zemích, jako je například Nigérie, Haiti nebo Indonésie. Rozvojové země podle Světové banky musí více koordinovat jednotlivé záchranné programy, a to ať už se bavíme o těch zdravotnických, potravinových nebo těch vodních.

Světový týden vody ve Stockholmu

Podle Světové banky budou muset rozvojové země až čtyřikrát navýšit výdaje na odpovídající opatření, má jít o 150 miliard dolarů ročně, aby OSN splnila do roku 2030 svůj dlouhodobý cíl, že budou mít všichni obyvatelé Země svobodný přístup k pitné vodě.

Na Světový týden vody do Stockholmu přijelo na tři tisíce vědců z celého světa. Témat, které řeší, je celá řada.

Denně se v kongresovém centru uprostřed Stockholmu mluví o problémech, které rezonují i v českém prostředí: jak čistit vodu, aby byla znovu použitelná? Jak zmírnit plýtvání vodou?

Přínos vodní diplomacii

Vědci diskutují také o tom, jak uchránit vodu před textilním průmyslem, protože jde o odvětví, které hned po ropném průmyslu znečišťuje vodu vůbec nejvíc na světě.

Končí v Česku vodní blahobyt? Vodu z přírody vyhání hospodaření na půdě, z měst pak beton

Číst článek

Hodně se mluví také o vodní diplomacii - třeba o tom, jak může nedostatek vody zapříčinit válečné konflikty nebo naopak zvýšit spolupráci jednotlivých států na využívání mezinárodních toků, a to ať už na Blízkém východě, v zemích Maghrebu nebo třeba v Asii.

Právě za přínos mezinárodnímu právu a takzvané vodní diplomacii předá ve Stockholmu ve středu večer švédský král Karl Gustav XVI. cenu americkému profesorovi Stevenu McCafrymu.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme