Nedostatek vody trápí miliardy lidí po celém světě. Problém řeší ve Stockholmu tisíce vědců
Špatné hospodaření s vodou a problémy s nedostatkem pitné vody neřeší pouze Česko. Obrovská sucha trápí celý svět, v rozvojových zemích se navíc přidává například chybějící kanalizace, a tedy větší náchylnost k nemocem. Kvůli pití znečištěné vody podle údajů OSN ročně umírají statisíce dětí. Světová banka proto na mezinárodním setkání vědců ve Stockholmu vyzvala k okamžité akci.
Světová banka ve Stockholmu zveřejnila novou zprávu o přístupu lidí z 18 vybraných států k vodě a o hygienických podmínkách, ve kterých tito lidé žijí.
Vodní black out v Česku? Stačí, aby lidé napustili vodou z kohoutku najednou všechny bazény
Číst článek
Mluví se v ní o rozvojových zemích, jako je například Nigérie, Haiti nebo Indonésie. Rozvojové země podle Světové banky musí více koordinovat jednotlivé záchranné programy, a to ať už se bavíme o těch zdravotnických, potravinových nebo těch vodních.
Světový týden vody ve Stockholmu
Podle Světové banky budou muset rozvojové země až čtyřikrát navýšit výdaje na odpovídající opatření, má jít o 150 miliard dolarů ročně, aby OSN splnila do roku 2030 svůj dlouhodobý cíl, že budou mít všichni obyvatelé Země svobodný přístup k pitné vodě.
Na Světový týden vody do Stockholmu přijelo na tři tisíce vědců z celého světa. Témat, které řeší, je celá řada.
Denně se v kongresovém centru uprostřed Stockholmu mluví o problémech, které rezonují i v českém prostředí: jak čistit vodu, aby byla znovu použitelná? Jak zmírnit plýtvání vodou?
Přínos vodní diplomacii
Vědci diskutují také o tom, jak uchránit vodu před textilním průmyslem, protože jde o odvětví, které hned po ropném průmyslu znečišťuje vodu vůbec nejvíc na světě.
Končí v Česku vodní blahobyt? Vodu z přírody vyhání hospodaření na půdě, z měst pak beton
Číst článek
Hodně se mluví také o vodní diplomacii - třeba o tom, jak může nedostatek vody zapříčinit válečné konflikty nebo naopak zvýšit spolupráci jednotlivých států na využívání mezinárodních toků, a to ať už na Blízkém východě, v zemích Maghrebu nebo třeba v Asii.
Právě za přínos mezinárodnímu právu a takzvané vodní diplomacii předá ve Stockholmu ve středu večer švédský král Karl Gustav XVI. cenu americkému profesorovi Stevenu McCafrymu.