„Ruská ekonomika velmi výrazně změnila charakter. Je dnes skutečně válečnou ekonomikou,“ nastiňuje ekonomka a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová.
Státy EU se na záležitosti prý zatím nedokážou shodnout. Odpůrci návrhu se obávají, že zabavení zmrazených ruských financí by pro Západ mohlo mít vážné následky, protože by to vytvořilo precedens.
Výkonná rada MMF dokončila počáteční revizi záchranného programu v objemu 15,6 miliardy dolarů (340,9 miliardy Kč), což Ukrajině umožnilo čerpat zhruba 890 milionů dolarů, uvedl měnový fond.
„Ta změna by šla udělat bez podmínky odpracovaných 40 let, bez náhradních dob čili bez doby, kdy byl někdo doma s dětmi nebo kdy studoval vysokou školu. Podmínka 40 let začne platit letos od září.“
OECD ve své poslední předpovědi zmiňuje nejhorší energetickou krizi od 70. let, která vyvolá prudké zpomalení zejména evropských ekonomik. Podle Švejnara měli evropští politici více předvídat.
Podle ekonomky a dlouholeté zástupkyně Česka ve Světové bance Jany Matesové z výsledků jednání G20 vyplývá především to, že svět je silně rozdělený v tom, jak vnímá, co se nyní děje.
Případné rozhodnutí o poskytnutí zmrazených ruských majetků Kyjevu by podle českého ministra financí Stanjury bylo lepší udělat podobně jako u sankcí kolektivně na evropské nebo i širší úrovni.
Podle viceprezidentky Světové banky pro Evropu a Střední Asii Anny Bjerdeové potřebuje Ukrajina peníze kvůli zbytečnému pokračování války i kvůli financování projektů na obnovu a rekonstrukci.
Kdo neplatí v rublech, nedostane plyn. Rusko začalo zavírat kohouty. Odstřihlo už Polsko a Bulharsko. Kdo bude další? Je to vyhrožování? Otázky na bývalou ekonomku Světové banky Janu Matesovou.
Příspěvek 13,6 miliardy dolarů pro Ukrajinu a americké spojence v Evropě schválili také američtí zákonodárci. Peníze by měly získat i země, které přijímají ukrajinské uprchlíky.
130 zemí uzavřelo dohodu, která zajišťuje, aby velké společnosti platily celosvětově minimální sazbu daně 15 procent, což má ztížit možnost vyhýbat se zdanění.
Tím, kdo podle profesora historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igora Lukeše, zkouškou zářijových teroristických útoků prošel se ctí, byli hasiči, policisté, a záchranáři.
Středoamerický Salvador zavádí jako vůbec první země na světě kryptoměnu bitcoin coby oficiální platidlo. Většina obyvatel s krokem nesouhlasí, proti je i Světová banka. Jaká rizika může opatření mít?
Peníze měly podle dřívějšího rozhodnutí vlády směřovat na podporu obranných a bezpečnostních sil a udržitelného rozvoje země. Důvodem je ovládnutí Afghánistánu Tálibánem.
Dosud nejsilnější socialistickou stranu bývalého proruského prezidenta Igora Dodona, která před volbami spojila síly s komunisty, podpořilo podle ranních údajů 27,36 procenta hlasujících voličů.
Bývalá nigerijská ministryně financí i někdejší výkonná ředitelka Světové banky Ngozi Okonjová-Iwealová si jako svou prioritu určila řešení ekonomických a zdravotních dopadů pandemie.
Počet dětí, které v regionu nedostávají žádné vzdělání, se v posledních měsících zčtyřnásobil. Celkově přišli školáci v Latinské Americe a Karibiku o 174 dní výuky, mnohem více než jinde ve světě.