Mongolské sajgy pod dohledem satelitů. Zvířata dostala od pražské zoo obojky za 300 tisíc

Pražská zoo nově pomáhá v Mongolsku s ochranou sajg mongolských. Tyto příbuzné antilop patří ke kriticky ohroženým druhům. Na západě země nyní přežívá méně než pět tisíc jedinců. Zoo proto nakoupila deset obojků, pomocí kterých mohou ochránci přírody sledovat přes satelit pohyb zvířat. Chtějí tak ohrožené sajgy lépe poznat, aby mohli bojovat s nákazami, které na ně přenáší tamní dobytek, informovala pražská zoo.

Praha/Ulánbátar Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samec sajgy mongolské vbíhá do sítě pro odchyt zvířat.

Samec sajgy mongolské vbíhá do sítě pro odchyt zvířat. | Foto: Miroslav Bobek | Zdroj: Zoo Praha

Pražská zoo zaplatila za deset obojků 12 tisíc euro, v přepočtu tedy přes 311 tisíc korun. K financování využila své sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“.

Projekty pražské zoo na ochranu ohrožených druhů mohou zájemci finančně podpořit. Peníze mohou poslat na účet číslo 43–6804660247/0100. Poslat mohou i DMS ve tvaru DMS OHROZENEDRUHY a vybranou částku na číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 korun.

„Díky satelitnímu sledování bude možné detailně monitorovat pohyb sajg. Data, která získáme, pomohou nejenom lépe poznat život těchto pozoruhodných zvířat, ale také přispějí k tomu, aby bylo možné účinněji čelit jejich postižení nákazami, které se na ně přenášejí z dobytka,“ popsal  ředitel zoo Miroslav Bobek.

Sajgy mongolské už nové obojky nosí. Pracovníci mongolské ochrany přírody museli kvůli tomu zvířata odchytit v polopouštích Chovdského a Gobialtajského ajmagu. A podle Bobka to nebylo vůbec snadné.

Jeden z mongolských ochránců přírody ukazuje telemetrické obojky, které pomohou sledovat migrační trasy sajg mongolských | Foto: Miroslav Bobek | Zdroj: Zoo Praha

„Odchyt sajg, které jsou nesmírně plaché a dokáží běžet až rychlostí 80 kilometrů za hodinu, byl v rovinatém terénu velmi náročný. I když jsem tomu zpočátku nevěřil, díky zkušenosti mongolských ochránců přírody se všech deset sajg podařilo v plánovaném termínu odchytit do sítí nastražených v mírných proláklinách,“ přiblížil ředitel pražské zoo.

Na odchytu sajg se podle něj podílelo deset až patnáct lidí v terénních autech a na motorkách.

Sajga mongolská je středně velká příbuzná antilop. Charakteristická je svými širokými, daleko od sebe posazenými nozdrami. Sajga mongolská je vzácnější než známější sajga tatarská, která žije v Kazachstánu a v ruské Kalmýkii.

Na odchyt sajg mongolských se stavěly osmdesát metrů dlouhé sítě | Foto: Miroslav Bobek | Zdroj: Zoo Praha

Sajga mongolská s obojkem od pražské zoo | Foto: Miroslav Bobek | Zdroj: Zoo Praha

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme