Opice, žába i čolek. Vědci objevili v oblasti Mekongu nové druhy, řada je ohrožená

Opice s bílými kruhy kolem očí, ale taky dosud nevídané žáby a čolci nebo bambus. To jsou nové zvířecí a rostlinné druhy, které vědci našli v oblasti Mekongu. Některým z nich ale už nyní hrozí vyhynutí a byly doplněny na seznam Světového fondu na ochranu přírody.

Bangkok Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primát popa lungur - opička s bílými kruhy kolem očí

Primát popa lungur - opička s bílými kruhy kolem očí | Zdroj: ČTK / AP

Oblast Mekongu lemuje stejnojmennou řeku, která protéká územím Kambodži, Laosu, Barmy, Thajska a Vietnamu. V této oblasti našli přírodovědci různého zaměření více než 220 dosud nespatřených druhů zvířat a rostlin.

Nově objevený druh žáby | Zdroj: ČTK / AP

Patří mezi ně například žába velkohlavá, čolek krokodýl, což je ostnatý mlok. Dalším druhem je primát popa lungur - opička s bílými kruhy kolem očí.

Mezi nově objevené rostliny patří zázvorníkovitá rostlina s bíložlutými květy. Podle biologa, ochránce přírody a zástupce Světového fondu na ochranu přírody pro oblast Mekongu K. Yogananda se jedná o mimořádné a krásné produkty milionů let evoluce.

Nový druh mloka | Zdroj: ČTK / AP

Ale taky jde často o ohrožené druhy. Některé z nich jsou tak nepočetné, že rovnou patří mezi kriticky ohrožené. A podle ochránců přírody některé z nich dokonce vymřely ještě dříve, než je vědci vůbec stihli popsat.

V regionu jihovýchodní Asie ohrožuje divokou zvěř i rostlinstvo kriminalita cílená na obchod s exotickými druhy. V biologicky rozmanité oblasti zároveň dochází k ničení přírodního prostředí nebo zavlékání nemocí.

To vše například ohrožuje i opici s kruhy kolem očí popu lungur. Ta žije výhradně v Barmě, v zemi, kde celou ochranářskou situaci zhoršují násilnosti a činy vojenské junty. Ve volné přírodě přežívá odhadem už jen asi 200 až 250 jedinců. Nejvíc jich žije na hoře Popa - odhadem asi polovina celé jejich populace.

Ve volné přírodě přežívá odhadem už jen asi 200 až 250 jedinců. Nejvíc jich žije na hoře Popa - odhadem asi polovina celé jejich populace | Zdroj: ČTK / AP

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme