Velké obavy odborníků budí způsob, jakým má Laos, jedna z nejchudších zemí Asie, své závazky splácet. Peking chudé pětimilionové zemi vystavil účet na šest miliard dolarů – tedy jen oficiálně.
„Nesmí se o tom mluvit nahlas, ale víme, že naše země nemá na splátky. Číňani už si za to vzali část naší elektrické rozvodné sítě,“ říká Sivanouk, obyvatel laoské metropole Vientiane.
Oblast Mekongu lemuje řeku, která protéká územím Kambodži, Laosu, Barmy, Thajska a Vietnamu. V této oblasti našli přírodovědci více než 220 dosud nespatřených druhů zvířat a rostlin.
Vše pro mě začalo tenkými rýžovými nudlemi vermicelli. Ve své oblíbené vietnamské restauraci v Anglii, kam chodím každý pátek (nyní jen s donáškou „take away“), jsem se do nich zamilovala.
V Mekongu, jedné z největších řek světa, je nejméně vody za posledních sto let. Za suchem stojí nedostatek dešťů, situaci ale zhoršují i vodní elektrárny na horním toku řeky.
„Technika po moři překonala více než 4500 kilometrů a dorazila do Vladivostoku. Dále bude po železnici pokračovat do Moskevské oblasti,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax.
Při záchranných akcích na jihu Laosu, kde se protrhla hráz rozestavěné přehrady, bylo dosud objeveno 19 mrtvých. Informoval o tom ve středu laoský list Vientiane Times. Uřady počty obětí nepotvrdily.
Vylilo se pět miliard krychlových metrů vody a vlna se pak prohnala šesti vesnicemi. Přes 6600 lidí přišlo o domov, úřady hlásí oběti na životech, stovky lidí se pohřešují.
Laos vyhostil ze země devět severokorejských uprchlíků, v úterý je přes Čínu převezli policisté zpět do Pchjongjangu. S největší pravděpodobností zadržené Severokorejce čeká dlouholeté vězení nebo dokonce smrt. Jejich vydání zpět do stalinistické země už odsoudily Spojené státy a lidskoprávní organizace
Laos postaví obří přehradu na řece Mekong. Chudá země si od kolosálního díla slibuje, že se stane předním vývozcem elektřiny. Proti přehradě se staví ekologové i sousední země. Přesto stavba paradoxně začíná v den, kdy v hlavním městě Laosu jednají lídři evropských a asijských zemí o vzájemné spolupráci.
Na břehu řeky Mekong vyrostlo nové kongresové centrum. A taky pět desítek luxusních vil. V nich stráví dvě noci evropští a asijští politici, kteří do Laosu přijeli na historický summit Evropa-Asie. Jenže kam se vejdou politici, není dost místa pro starousedlíky. Úřady proto vystěhovaly 500 lidí.
Čína zahajuje výstavbu vysokorychlostní železnice do jihovýchodní Asie. První část spojí nejlidnatější zemi světa s Laosem, v budoucnu povede až do Singapuru. Po dokončení dosáhne trať délky 3.900 kilometrů a jednotlivé země si od ní slibují velký ekonomický přínos, zejména co se týče rozvoje turismu.
Bývalou královskou metropoli Laosu ohrožuje masový turismus. Město Luang Prabang zapsané díky desítkám buddhistickým klášterů na seznam UNESCO se stává umělou atrakcí pro desetitisíce návštěvníků, nekontrolovaný rozvoj tak může podle expertů znamenat zánik jednoho z nejkrásnějších míst jihovýchodní Asie.
Laoské úřady propustí dva evropské novináře odsouzené na 15 let do vězení. Belgický reportér Thierry Falise a francouzský kameraman Vincent Reynaud byli spolu s americkým pastorem odsouzeni v pondělí za údajné ilegální ozbrojování a podíl na vraždě jednoho z bezpečnostních strážců. Laos se je rozhodl propustit kvůli mezinárodnímu tlaku.
Dva evropští novináři byli v Laosu odsouzeni k 15 letům vězení. Belgičan Thierry Falise a Francouz Vincent Reynaud byli obviněni z ilegálního držení zbraní a porušení předpisů. Spolu s nimi byl odsouzen i americký pastor laoského původu.