Vědci bojují za záchranu podmořské ‚superdálnice‘. Spojuje Galapágy a Kokosový ostrov
Hluboko v Tichém oceánu se rozprostírá podmořská „superdálnice“ - 700 kilometrů dlouhý úsek mezi mořskými rezervacemi ekvádorských Galapágů a kostarického Kokosového ostrova. Oblast je zásadní pro žraloky, želvy a další mořské živočichy, ohrožují ji však rybářská plavidla, napsal server CNN.
Údaje z tohoto pacifického úseku, který na rozdíl od vod okolo ostrovů není chráněný, ukazují, že už tak ohrožených zástupců rozličných migračních druhů ubývá. Ochrana biodiverzity v okolí ostrovů proto není dostatečná, domnívá se Alex Hearn, biolog a spoluzakladatel sdružení vědců a skupin na ochranu přírody MigraMar.
Ikonický Darwinův oblouk na Galapágách je minulostí. Skalní útvar se kvůli erozi zhroutil
Číst článek
Jeho tým se zasazuje o to, aby byla pod ochranou celá oblast, která zabírá zhruba 240 000 kilometrů čtverečních. To je rozloha přibližně srovnatelná s Velkou Británií.
Uprostřed tohoto koridoru leží řada podmořských hor, které mořským živočichům slouží jako navigace. Jejich vrcholky a svahy navíc při přesunu mezi ostrovy využívají i pro odpočinek nebo shánění potravy.
Vědci z MigraMar se více než desetiletí snaží ukázat význam oblasti pomocí pečlivé dokumentace druhů, které ji využívají. Dosud se jim podařilo prokázat, že mezi Galapágami a Kokosovým ostrovem proplouvají žraloci obrovští a hedvábní, kladivouni, karety obrovské či kožatky velké.
Nástroj na předpověď pohybu plastů. Vědci chtějí ochránit Galapágy před odpadky z oceánu
Číst článek
Letos v únoru zjistili, že podmořskou dálnici využívají i žraloci tygří, když 2,7 metru dlouhá samička, kterou před sedmi lety očipovali u Galapág, vyplavala u Kokosového ostrova.
Nejběžnější hrozbou pro migrující druhy jsou rybáři. Živočichové se mohou zamotat do sítí, rybáři je mohou ulovit omylem, nebo v případě žraloků lovit nelegálně.
Pobřežní státy mohou omezit aktivitu v teritoriálních vodách, vysvětluje další spoluzakladatel MigraMar Todd Steiner. Koridor mezi Kokosovým ostrovem a Galapágy spadá pod Ekvádor i Kostariku.
„Pár podpisů může nastartovat proces, který ochrání tyto ekologicky významné oblasti,“ dodává pro CNN Steiner.