Hejtmanství chce území s pomocí zvířat rekultivovat. Náklady projektu odhaduje na nižší desítky milionů korun. Ještě se ale čeká na dohodu s firmou Zdeňka Bakaly, která konkrétní pozemky vlastní.
Ke klisnám zanedlouho přibyde ještě hřebec a také pět zubrů. Ti by podle ředitele ochranářské společnosti Česká krajina Dalibora Dostála měli krajině vrátit její původní podobu.
Traviny na louce spásají shetlandští poníci. „Tito poníci jsou vychovaní, vycvičení, a když je třeba nutný veterinární zásah, tak za námi přijdou,“ vysvětluje Tomáš Blažek ze sdružení Krajina.
Ostatní zubři se celou dobu drželi poblíž, skoro to vypadalo, že se s Taranem přišla jeho rodina rozloučit. „Samozřejmě to vnímají, ale spíš je zajímá, že je tu spousta lidí,“ komentuje ošetřovatelka.
„Stojí to strašně peněz a nedaří se to. Ztrácíme květnaté louky, spousty motýlů, orchidejí a dalších. Protože technickou péči nezvládáme,“ říká Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.
Vědci chtějí, aby byla pod ochranou celá oblast, která zabírá zhruba 240 000 kilometrů čtverečních. To je rozloha přibližně srovnatelná s Velkou Británií.
Rozsudek nad McGirtem, který za znásilnění čtyřleté dívky dostal stovky let vězení, čtvrteční rozhodnutí nejvyššího soudu zneplatnilo. Bude se muset z činu znovu zodpovídat před federálním soudem.
Muzeum je pod velkým náporem návštěvníků zejména kvůli jednomu z nejznámějších obrazů na světě Mona Lisa, který namaloval italský umělec Leonardo da Vinci.
Tanzanii se ale daří i rozkrývat sítě překupníků rohoviny a slonoviny. Často jsou do ní zapojení Číňané, kam zvířecí materiál putuje kvůli tradiční medicíně nebo i na výrobu dekorací.
Kolem chilského Velikonočního ostrova, který leží v Tichém oceánu asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky, vznikne největší mořská přírodní rezervace v Latinské Americe.
Brazilská vláda zrušila amazonskou rezervaci o rozloze 46 tisíc kilometrů čtverečních. To je téměř jako rozloha Čech. V oblasti tím umožnila těžbu zlata a dalších minerálů.
Vzácné rostliny a živočichové, rašeliniště, bahenní sopky - to vše nabízí národní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní. Prohlídka vyschlého solného jezera každý rok přiláká desítky tisíc návštěvníků. Nabízí se jim pohled i na takzvané bahenní sopky, které bublají, syčí a výrazně zapáchají. Lidé mohou ochutnat i železité minerální prameny.
Do Afriky nejspíš zamíří další nosorožec ze Dvora Králové. Jak zjistil Český rozhlas, tentokrát poputují zvířata z východočeské zoo do středoafrické Rwandy. Tamní populace nosorožců zmizela během genocidy před 20 lety. Teď by se měli nosorožci černí do Rwandy vrátit a s chovem pomůže i dvorská zoo. Ta už v minulých letech přivezla nosorožce do Tanzanie. Naposledy samici Elišku letos v červnu.
Americké úřady v neděli ohlásily, že zrušily povolení vést trasu nového ropovodu přes sporný úsek u rezervace indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě. Indiáni a ekologové po měsících protestů slaví vítězství. Světové agentury ale upozorňují na to, že rozhodnutí vlády může snadno zvrátit Donald Trump, jakmile se stane prezidentem. Projekt ropovodu podporuje a je akcionářem společnosti, která ho staví.
Aktivisté, ekologové, veteráni, indiáni. V americké Severní Dakotě už měsíce protestují lidé z celého světa. Sjeli se sem kvůli plánovanému ropovodu Dakota Access Pipeline, který má vést pod jezerem nedaleko rezervace příslušníků kmene Sioux. Odpůrci se obávají, že ropovod ohrozí dodávku pitné vody a mohl by znesvětit svatou půdu. Kvůli blížící se zimě vláda nařídila evakuaci hlavního tábora.
Japonsko spolu s dalšími zeměmi, které podporují lov velryb, odmítlo zřídit velrybí rezervaci v jižním Atlantiku. Rozhodlo o tom hlasování v Mezinárodní velrybářské komisi, která tento týden zasedá ve slovinském Portoroži.
Golf se má po 112 letech vrátit na program olympijských her. V Rio de Janeiru pro něj už staví zcela nové hřiště. V listopadu spustili systém zavlažování a v prosinci mají dosít kompletně trávu. Státní zástupce teď ale připravuje další žalobu k soudu, která má stavbu zastavit, a žádá celý projekt aspoň přepracovat. Odpůrci hřiště ho ale odmítají zcela. Tvrdí, že zásadně naruší vzácný ekosystém.
Lidská činnost a ubývající ledovce nepřipravují o životní prostor zdaleka jenom lední medvědy. Americká vláda chce na Aljašce začít více chránit také tuleně. Národní úřad pro oceán a atmosféru proto navrhl vytvoření největší světové rezervace pro tuleně kroužkovaného.
Dům kultury, informační centrum a kino v Milevsku budou mít společný rezervační systém vstupenek. Lidé si budou moci koupit lístky na akce přes internet a vytisknout si vstupenky s unikátním kódem sami.
Speciální parkovací místa pro ženy jsou v řadě států západní Evropy už celkem běžnou praxí. V Německu jsou v některých spolkových zemích dokonce povinná. Někdo je považuje za důkaz, že ženské pohlaví potřebuje výhody kvůli omezené schopnosti dobře zaparkovat. Pravý důvod je ale třeba hledat jinde.
Už deset let vykupuje České sdružení ochránců přírody pozemky a zakládá na nich soukromé rezervace. Cílem je uchránit ohrožené lokality, o které státní ochrana přírody nejeví zájem. Sdružení zatím dokázalo získat peníze na zakoupení 150 hektarů půdy a vytvořit 80 soukromých rezervací.
Česko má ode dneška Národní smogovou rezervaci. V Ostravě ji vyhlásili recesisté. Město se podle nich musí chránit, protože tamní znečištěné ovzduší je alespoň v rámci Evropy unikátní. Po vzoru slavného ropáka tam našli třeba smoženku smrdutou či karcinogen dýchavičný.
Snoubenci v Pardubicích už nemusí kvůli vytouženému termínu svatby stát hodiny ve frontě před matrikou. Radnice jako jedna z prvních v republice spustila on-line rezervaci po internetu a matrikářky se hned první den nestačily divit. Termín sňatku přes počítač si zamluvilo 70 párů.
Austrálie chce vytvořit největší mořskou rezervaci na světě. Zahrnovat má Korálové moře a v případě schválení projektu dosáhne rozloha nového parku téměř milionu kilometrů čtverečních. Navíc jde o poslední místo na naší planetě, kde ještě ve velkém existují nepoškozené korálové útesy nezničené klimatickými změnami, nadměrným rybolovem nebo činností člověka.