Americká letuška zachránila vzácná vejce plameňáků. Během letu pro ně vyrobila provizorní inkubátor
Ošetřovatel ze zoologické zahrady Woodland Park v Seattlu přepravoval komerčním letem vzácná vejce plameňáků chilských v přenosném inkubátoru. Ten se během cesty porouchal, proto požádal o pomoc palubní personál. Díky rychlému zásahu jedné z letušek a dalších cestujících se podařilo plameňáky zachránit. Píše o tom Radio Wave s odkazem na server Good News Network.
„Jeden z cestujících zazvonil na tlačítko a požádal mě, jestli bych nepomohla udržet nějaká vejce v teple,“ uvedla Amber Mayová z letecké společnosti Alaska Airlines pro Good News Network.
Když za cestujícím přišla, ukázalo se, že je to ošetřovatel ze zoo v Seattlu, který ze zahrady v Atlantě převáží v inkubátoru šest vzácných vajec plameňáka chilského. V seattleské zoo už totiž populace plameňáků stárne a žádná ze samic není schopná rozmnožování, proto bylo nová vejce nutné dovézt odjinud.
Vědci v Jihoafrické republice objevili zlatokrta Wintonova. Po 80 let si mysleli, že vyhynul
Číst článek
Do přistání zbývalo ještě několik hodin. Letuška zareagovala velmi pohotově a naplnila gumové rukavice teplou vodou, z nichž potom spolu s ošetřovatelem vytvořili jakési improvizované hnízdo, aby vejce udrželi v teple. Během letu ještě rukavice postupně obměňovali, aby provizorní inkubátor nevychladl. Pomoct se rozhodli i další cestující. Ti na záchranu vajec poskytli své šály a kabáty.
„Vejce plameňáků by v nefunkčním přenosném inkubátoru nepřežila ani pět hodin. Jsme velmi vděční za kreativní myšlení, které vedlo k bezpečnému transportu našich vzácných vajec,“ poděkovala za pohotové řešení Joanna Klassová, vedoucí péče o zvířata v ZOO Woodland Park, dodává Radio Wave.
Vejce se podařilo zachránit a jako poděkování dokonce zoo o několik měsíců později kontaktovala letušku Amber Mayová s tím, že by si přáli, aby jednoho z vylíhnutých plameňáků pojmenovala. Mayová zvolila pro jednoho ze samečků jméno Sunny.