Za vlast bojoval v zahraničním odboji. Pilot Robert Ossendorf popsal svou životní cestu v dopise otci

Francie si za týden připomene přesně 80 let od vylodění spojenců v Normandii. Operace s názvem Overlord přispěla k porážce nacismu a ke konci druhé světové války. Série čtyř reportáží Českého rozhlasu představuje příběh československého pilota Roberta Ossendorfa známého taky jako Robert Osenský, který bojoval v řadách britského královského letectva a před 80 lety byl na západě Francie, kde se zapojil do francouzského odboje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokument Roberta Ossendorfa vystavený ve Francii

Dokument Roberta Ossendorfa vystavený ve Francii | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

První díl ale začneme u Českých Budějovic vyprávěním rodiny bývalého československého pilota.

„On se narodil v roce 1916 ve Všerubech. To byl okres Nýřany. V roce 1939 tohle území zabrali Němci v rámci Sudet. Jeho otec, jako velitel četnické stanice, byl přeložen do Holešova na Moravě,“ vypráví v jihočeské vesničce Libníč Libuše Osenská, která se provdala za syna bývalého československého pilota.

Přehrát

00:00 / 00:00

První díl čtyřdílné reportážní série o Robertu Ossendorfovi, který uprchl z Československa a bojoval v řadách britského královského letectva

Robert Ossendorf vystudoval dva roky průmyslové školy a do roku 1936 pracoval v Olomouci jako drogista. V té době taky létal v Hanáckém aeroklubu a později zahájil motorový výcvik díky akci 1000 pilotů republice.

„Začal se tam učit létat. Letecké dovednosti si pak ještě zdokonalil na letišti v Prostějově,“ líčí Osenská.

Robert Ossendorf | Foto: Association Bretonne du Souvenir Aérien 39-45. | Zdroj: archiv

Robert Ossendorf ukončil letecké vojenské učiliště pár měsíců před tím, než do Československa vtrhli nacisté. Po okupaci se rozhodl opustit svou vlast a bojovat v zahraničním odboji. Svou cestu později popsal v dopise, který adresoval otci.

Závazek v cizineckých legiích

„Nevím, zda-li (sic) jsem určen osudem zůstati anebo se vrátiti zpět domů, až bude po válce, a proto píši Tobě, drahý otče, abych Ti aspoň trochu ‚nastínil‘, co jsem dělal těch dlouhých pět let. Doufám, že tento dopis budeš čísti ve zdraví a s uspokojením. Po opuštění domova v červenci 1939 dostal jsem se do Polska. V Polsku jsem se zdržel jenom pár týdnů a odjel z Gdyně do Buloně ve Francii. Jel jsem přepychovou lodí Chrobry. V Polsku jsem se měl velmi špatně. Ve Francii bylo mnohem lépe. Po příjezdu do Francie jsem musel podepsat závazek do cizinecké legie,“ stálo v dopise.

Dopis Roberta Ossendorfa svému otci | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Mezitím vypukla druhá světová válka. Robert Ossendorf se hlásil v jihofrancouzském táboře Agde, kudy prošli i další českoslovenští piloti jako třeba Alois Šiška, ale taky členové komanda, které provedlo atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Dělal jsem zkoušky a byl jsem přijat do francouzského letectva. První měsíc byl těžký, pracoval jsem v poddůstojnické jídelně. Pracoval jsem jako výčepní u vína a piva. Pak jsem dělal jako řezník, sekal maso pro jídelní kuchyně. Vše jsem vydržel, byla to opravdu tvrdá cesta k francouzskému pilotnímu odznaku. Dostal jsem se do školy a udělal pilotní výcvik v krásném městě La Rochelle. Tam jsem také poznal ‚slečnu‘ Jolanu, do které jsem se opravdu zamiloval,“ psal v dopise svému otci československý pilot Robert Ossendorf.

Vztah s Jolanou nakonec nedopadl. „Abych nezapomněl na slečnu Jolanu, povím stručně: konec. Chtěla se vdávat, ale já opravdu neměl postavení na manželský život,“ vysvětlil.

Přeškolení na bombardéry

Robert Ossendorf ve svém letounu během druhé světové války | Foto: Association Bretonne du Souvenir Aérien 39-45 | Zdroj: archiv

Robert Ossendorf byl následně převelený na základnu do jihofrancouzského Istres nedaleko Marseille, kde se přeškolil na francouzské bombardéry.

Jak popisuje francouzský historik Jean-Michel Martin, který se příběhem československého letce zabýval dlouhé roky, Robert Ossendorf zůstal v Istres asi čtyři měsíce. Potom se jeho bojová skupina přesunula na sever Afriky. 

„Zde jsme vydrželi až do pádu Francie. Z mých 7 kamarádů, kteří byli cvičení zároveň se mnou, jsme zde ve zdraví jenom dva. Ze severní Afriky jsme odjeli (jenom Češi) do Gibraltaru a z Gibraltaru do Anglie,“ napsal také v dopise svému otci československý letec Robert Ossendorf.  

V dalším díle se dozvíte, jaké mise plnil v britském královském letectvu a jak byl sestřelen nad Bretaní.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme