Od první tankové bitvy uplynulo sto let. Stroje vážily 30 tun a jely maximálně osmikilometrovou rychlostí

První světová válka znamenala revoluci ve vojenství. Mimo jiné se v ní poprvé uplatnily tanky. A v úterý uplynulo přesně sto let od chvíle, kdy se na bojišti obrněná vozidla na pásech vůbec poprvé střetla. Bitvu nedaleko francouzské obce Villers-Bretonneux během německé jarní ofenzivy vyhráli spojenci. Ale střet se zapsal do historie i kvůli setkání britských a německých tanků.

Villers-Bretonneux (Francie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jedné straně stály britské tanky Mark IV a na té druhé německé tanky A7V. Hlučné setkání unikátních prapředků dnešních tanků, z nichž každý vážil okolo 30 tun, si před časem připomnělo s využitím replik Tankové muzeum v Bovingtonu na jihu Anglie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před sto lety se poprvé v dějinách utkal v bitvě tank s tankem

Tyto obrněnce první světové války přiblíží vojenský historik Ivo Pejčoch.

„V obou případech se jednalo o velké krabicovité trupy, nýtované. Byly to skutečně mohutné, velké stroje, poměrně pomalé, protože dosahovaly rychlosti maximálně do 8 km/h. Tahle koncepce se pochopitelně velmi rychle přežila a již meziválečné tanky byly podstatně rychlejší, měly otočnou věž, mnohem méně mužů osádky,“ popsal Radiožurnálu historik.

Britský MARK IV obsluhovalo 8 mužů a německý A7V dokonce 18 vojáků. Jejich střetnutí ve Francii jde ale zároveň označit za souboj dvou dam a anglického gentlemana s německým ohroženým druhem.

„Ty britské stroje měly výzbroj v kasematech na bocích a je zajímavostí té doby, že Britové vyráběli vždycky dvě verze daného tanku označené jako mužské a ženské. Mužské tanky byly vyzbrojené dvěma kanóny, ty ženské byly vyzbrojené sadou kulometů,“ říká Pejčoch.

A bitvy u Villers-Bretonneux se zúčastnily dva ženské a jeden mužský tank. Proti nim stanuly tři německé tanky vyzbrojené jedním kanonem a šesti kulomety, vzhledem k tomu, kolik jich Němci vyrobili, mohli britští tankisté hovořit o setkání se skutečnou raritou.

Originál německého tanku A7V se dochoval pouze jeden. Jde o stroj pojmenovaný Mephisto, který se zúčastnil bitvy u Villers-Bretonneux. | Foto: Skyring | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

„Ty jejich tankové jednotky používaly v řadě případů stroje, které ukořistili Britům, takže se v německé armádě běžně setkáváme s tanky britské výroby. Britové zcela překonali produkcí své protivníky, za první světovou válku vyrobili 2 500 tanků, zatímco Němci pouhých 20 a v této oblasti zcela zaspali,“ vysvětluje historik.

Zatímco původní britské tanky Mark IV najdete v muzeích hned na několika kontinentech. Originál německého tanku A7V se dochoval pouze jeden. Jde o stroj pojmenovaný Mephisto, který se zúčastnil bitvy u Villers-Bretonneux.  Posléze ho ukořistily australské jednotky a tak dnes tuto unikátní vojenskou trofej vystavuje muzeum v australském Queenslandu.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme