Přestože průzkum zdaleka neskončil a o celé řadě nálezů archeologové zatím mluvit nechtějí a nemohou, je jasné, že celá oblast je mimořádně bohatá na nálezy ze všech možných dob.
Tradice festivalu Tomatina, který se koná vždy poslední středu v srpnu, sahá do roku 1945, kdy prý pravidelné rajčatové bitky začaly nevinnou hrou mezi místními dětmi.
Na noční obloze krouží ruské kamikadze drony Šahíd a hledají své cíle – podle zdejších ukrajinských vojáků jsou to hlavně pozice protivzdušné obrany, dělostřelecké pozice a také lazarety.
Nejdelší bitva ruské invaze na Ukrajinu proměnila východoukrajinské město solných a sádrovcových dolů v místo duchů. Bachmut ale nadále odolává a jeho obránci se vzpírají nekončícím ruským útokům.
Kunduz leží na strategické křižovatce mezi severem země a metropolí Kábulem a má přes 260 000 obyvatel. Tálibán se města v minulosti několikrát zmocnil, poprvé v roce 2015.
1100 lidí v historických uniformách, zbraně i děla mohli lidé v sobotu vidět ve Slavkově u Brna a jeho okolí. Účastníci předváděli rekonstrukci bitvy tří císařů, která se tam odehrála před 213 lety.
OBRAZEM. Tisíce lidí si na severu Francie připomněly 100 let od bitvy o hřeben Vimy. Za první světové války tam zemřely skoro 4000 kanadských vojáků. Bitva byla jedním z důležitých spojeneckých vítězství ve válce a také důležitý okamžik pro mladý kanadský národ. Obětem se poklonili i francouzský prezident Francois Hollande a kanadský premiér Justin Trudeau.
Irák odmítl nabídku Turecka na účast v mosulské operaci. Bitva proti samozvanému Islámskému státu v Mosulu je podle Abádího záležitost Iráčanů. Irácké jednotky jsou nyní zhruba 5 kilometrů před branami města.
Desetitisíce povstalců se u Aleppa snaží prolomit blokádu vládních vojsk. Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců toto největší a před válkou ekonomicky nejvýznamnější syrské město obklíčily před několika dny a rebely tak zcela odřízly od zásobování. Těžké boje ale pokračují i na dalších frontách.
Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová dnes společně uctili památku obětí bitvy u Verdunu, která před 100 lety patřila mezi nejkrvavější střety první světové války. Na místo přijely také tisíce mladých lidí z obou zemí. Jako symbol společné budoucnosti.
Už tradičně patřila první prosincová sobota u Tvarožné na Brněnsku milovníkům historie, a to konkrétně napoleonské doby. Téměř 2 tisíce kostýmovaných vojáků sehrálo pod vrchem Santon závěrečnou část bitvy tří císařů (bitvy u Slavkova) a připomněli tak 210. výročí, ve kterém Francie drtivě porazilo Rusko a Rakousko.
Bojiště u Waterloo zaplnily znovu vojenské uniformy. Počasí tentokrát bojujícím stranám přálo a válečné pole nebylo rozmáčené jako před dvěma sty lety, kdy se válčilo o budoucí podobu Evropy. A také nálada byla úplně jiná – div že si vojáci na konci rekonstrukce bitvy neměnili uniformy.
Zmařené naděje císaře Napoleona, jeho drtivá porážka a nakonec útěk z bojiště. To všechno bude zachycovat nový hraný dokument o poslední Napoleonově bitvě u Waterloo. Belgičtí filmaři do něj právě natáčejí scény, aby ho mohli promítat příští rok jako připomínku 200. výročí pro Napoleona neslavné, ovšem v dějinách velmi významné bitvy.
Výbuchy granátů a střelba z pušek se dnes rozléhaly okolím památníku Slivice nedaleko Milína na Příbramsku. Členové klubu vojenské historie z celé země tam už po patnácté připravili rekonstrukci bitvy, která před 69 lety udělala definitivní tečku za druhou světovou válkou v Evropě. Velkolepou podívanou sledovaly stovky diváků.
Kyjevští demonstranti se vzdali budovy ministerstva spravedlnosti, kterou obsadili. Politická opozice se od této akce distancovala. Radikální skupiny o sobě ale dávají slyšet stále hlasitěji a trénují se na příští bojové situace.
Historická vzpomínková akce Olmütz 1813 příští sobotu připomene význam Olomouce jako důležité vojenské pevnosti za dob Rakouska a napoleonských válek. V té době byla Olomouc jednou z nejvýznamnějších pevností Rakouska, byli tady francouzští zajatci a lazarety.
Na Ústecku dnes začínají oslavy dvou set let od bitvy u Chlumce. Tehdy se spojily armády Rakouska, Pruska a Ruska a porazily Napoleona. Od 16 hodin tuto událost připomene třeba bojová ukázka na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem a dále večerní vycházka vojáků v historických uniformách na Horku u Chlumce. To hlavní nás ale čeká v sobotu. Na louce u Přestanova nám 800 vojáků ukáže, jak mohla bitva vypadat. Tahle velká akce omezí i dopravu.
25. června 1876 začala na pláních americké Montany u řeky Little Bighornu bitva, která vešla do dějin. Indiánští válečníci v ní porazili vojáky Sedmého regimentu, které vedl podplukovník George Armstrong Custer. Ani jeden z nich bitvu nepřežil.
Libušín u Kladna byl v sobotu odpoledne plný lidí. Přišli se podívat na největší středověkou bitvu ve střední Evropě, která se udála na louce za tamním bývalým koupalištěm. Bojovalo v ní zhruba 800 rytířů, šermířů i vojáků.
Přesně před 70 lety skončila jedna z největších válečných akcí v dějinách - bitva o Stalingrad. Výročí si připomene i Ostrava, která má s dnešním Volgogradem dlouholeté vazby. Na zlomové chvíle druhé světové války a stopy po velké porážce Hitlerovy armády si bude možné dokonce i sáhnout.
Jihoruský Volgograd se chystá připomenout jednu z nejhrůznějších kapitol 2. světové války. V sobotu uplyne přesně 70 let od konce bitvy o Stalingrad. Půlroční střet nacistických vojsk a Rudé armády skončil vítězstvím pro Stalinovy jednotky. V měsíce trvajících intenzivních bojích zahynulo více než milion lidí na obou stranách. Ti, kdo přežili, mají vzpomínky dosud živě v paměti. Dramatické události zanechaly dodnes čitelné jizvy i na městě samotném.
Skoro 200 let po poslední Napoleonově bitvě se u belgického Waterloo našla kostra padlého vojáka. Archeologové zatím nedokázali určit, ke které z bojujících stran voják patřil. Kosti objevili v hloubce necelého půl metru. Vědci proto předpokládají, že padlý bojovník byl pohřbený ve spěchu.
Belgický frankofonní region Valonsko chce dát 40 milionů eur na revitalizaci místa poslední Napoleonovy bitvy u Waterloo. U bývalého bitevního pole má vzniknout velké návštěvnické centrum. Dokončené má být za 2 roky k výročí 200 let od slavné Napoleonovy porážky.
Prostranství pod kopcem Santon v Tvarožné na Brněnsku opět ožilo válečnou vřavou. Tradičně si tu totiž první prosincový víkend připomínají nadšenci ze všech koutů světa výročí bitvy tří císařů.
Příznivci historie a vojenských bitev by určitě neměli chybět v pražské oboře Hvězda. 8. listopadu 1620 se totiž poblíž odehrála slavná bitva na Bílé hoře. Mezník našich dějin o víkendu připomíná rekonstrukce této události.