Do Korunní komory v katedrále svatého Víta se vstupuje jen výjimečně, většinou u příležitosti vystavení klenotů. Letos to můžete stihnout už jen do pondělí.
Po celý den budou volně přístupné také další významné pamětihodnosti v hradním areálu, tedy katedrála svatého Víta, Starý královský palác, bazilika svatého Jiří, Zlatá ulička nebo hradní zahrady.
Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem proběhlo v katedrálesvatého Víta a jeho příznivci si pak ještě ppřipomněli památku někdejšího ministra zahraničí v pražské Lucerně.
Původně zašedlá mozaika se na přelomu století díky zdařilé opravě rozzářila v celé své barevné kráse a odborníci každoročně zkoumají, jestli vlivem deště skleněné kostičky opět nekorodují.
„Ten pocit se dá těžko popsat. Korunovačních klenotů se vždycky dotýkáme s tím největším respektem a největší opatrností,“ popisuje Petr Chotěbor z odboru památkové péče kanceláře prezidenta.
V tisku se v pátek dočtete, že nové varhany pro katedrálu svatého Víta přijedou už za pár týdnů do Česka, návštěvníci je ale v chrámu uvidí nejdřív za rok. Je potřeba zpevnit kůr, píšou Lidové noviny.
Podle skupiny je Pražský hrad veřejným prostranstvím, uzavření areálu je tak nezákonné. Správa Pražského hradu se proti rozsudku soudu ohradila, uzavření podle ní naplňuje vládní nařízení.
Přístupný bude Starý královský palác, katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, Rožmberský palác, expozice Příběhu Pražského hradu, Svatovítský poklad a výstava v Královském letohrádku.
Policisté budou návštěvníky kontrolovat jen namátkově. Lidé by ale neměli přicházet s většími zavazadly a s nebezpečnými předměty, jejichž vnášení do areálu je zakázáno.
„Dokonce ani nemohly být rozebírány. Neboť situace ve Španělsku je horší než u nás, takže dílna byla uzavřena po několik týdnů,“ popisuje manažer projektu Štěpán Svoboda.
Kardinál Dominik Duka zdůraznil, že atentát na Heydricha nebyl teroristický čin, ale byl to především důkaz lásky k domovu, k vlasti a vlastnímu národu.
Varhaník Josef Kšica odehrál hodinový koncert. Z technických kvalit je nadšený. „V Praze hraji na pneumatiku, čili to má zpoždění. Tady je to mechanická traktura, čtyři manuály, takže to jde přesně."
Palác Žofín, kde se uskuteční rozloučení zpěvákem Karlem Gottem, je připraven v případě velkého zájmu krátce posunout závěr avizovaný na 22. hodinu. Přesto se ale nemusí dostat na všechny fanoušky.
Celkem budou nové varhany mít přes 6500 píšťal, tedy asi o 2000 píšťal víc než stávající nástroj z druhé poloviny 19. století. Vážit budou kolem 26 tun.
Lidé v metropoli navštěvují pamětní místa, památníky v horní části Václavského náměstí nebo u Filozofické fakulty. Svíčky hoří také v Legerově ulici, kde bylo sanatorium, ve kterém Jan Palach zemřel.
Vánoční plamínek nejprve tradičně přeletěl z Betléma do Rakouska, kde ho skauti z jednotlivých evropských států obdrželi při slavnostní bohoslužbě, která se letos uskutečnila v Linci.
Svátek věnovaný veteránům se slaví jako připomínka 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsané příměří a ukončeny boje první světové války. V Česku se jako významný den slaví od roku 2001.
Ve veřejné sbírce se vybralo přes 63 milionů korun na výrobu varhan do katedrály svatého Víta. Z celkového počtu 6700 píšťal si lidé adoptovali již 2353 píšťal, tedy více než třetinu.
Kardinál Beran se nemohl po své cestě kvůli jmenování kardinálem do Říma v roce 1965 vrátit do vlasti. Ve Vatikánu žil v exilu a zemřel tam v roce 1969.
Procesí s ostatky kardinála Josefa Berana se po desáté hodině dopoledne vydalo ze Strahovské baziliky směrem na Hradčany. Začal tak hlavní den slavnostního přivítání kardinála Berana ve vlasti.
Stavební jeřáb, muži v montérkách a stříbrné sousoší, tak to v úterý vypadalo před katedrálou svatého Víta. Chrám se od úterý pyšní novými sochami svatého Vojtěcha, Radima a Radly.