Síla talismanů funguje i na Dakaru
Možná byste řekli, že dakarští závodníci, které můžeme klidně lidově nazvat „tvrďáky“, na sílu talismanů a rituálů nevěří. Ale to byste se mýlili. Naopak. Mají nejen zajistit závodnické štěstí, ale často jsou i jakýmsi mystickým spojením s domovem a rodinou.
Kdybyste před sebou měli nejtěžší závod světa dlouhý 9 tisíc kilometrů a také tisíce kilometrů vzdálený od svého domova, možná byste i vy hledali duchovní oporu v iracionálních věcech. I mně, přestože jen v roli reportéra, tahle logika nakazila. Už pátý Dakar mám na hlavě stejnou kšiltovku, protože jsem se přece pokaždé ve zdraví vrátil domů. Motorkář Ivo Kaštan, který jel z Čechů v této kategorii vůbec nejvíckrát, zase vozil na své motorce nalepenou fotku své dcery a malé plyšové zvířátko. A není sám. V závodní Tatře Loprais týmu mají podle slov Aleše Lopraise dokonce malou zvířecí farmičku.
„Kačenku, která nám zapíská v těch nejtěžších chvílích když to zvládneme. Je to dobré, protože to člověka podpoří psychicky. I když je fakt, že Milan Holáň tam má malého velblouda. Teď už je otázka, kam až to půjde, jestli to nebude taková pojízdná Noemova archa.“
Sedmý pilot poslední Rallye Dakar v kategorii aut Miroslav Zapletal zatím na sílu talismanů nevěří, ale i na Dakaru si neodpustí svůj tradiční ranní rituál. „Od doby, kdy jsem slyšel, že je třeba vstávat pravou nohou se snažím stávat pravou nohou a talisman žádný nemám, ale když se tak na to dívám, tak si nějaký budu muset vymyslet a pořídit pro příští závody.“
Jak jste slyšeli, talismany na Rallye Dakar jsou nakažlivou záležitostí. A není se za co stydět. Štěstíčku se přece musí jít naproti. Co říkáte?