Na univerziádě občas startují i falešní studenti. U českých sportovců je to vyloučené
Univerziáda je pro mnoho sportovců vrcholem kariéry a i tam se někdy nehledí na zásady fair play. Teď nemluvíme o dopingu, ale o tom, že někteří závodníci jsou vysokoškoláky jen na papíru a ve skutečnosti to jsou vrcholoví sportovci.
„Co se týká venku, tam určité pochybnosti máme, nechci radši jmenovat,“ říká předseda české asociace univerzitního sportu František Dvořák.
Na téma vysokoškoláků, kteří do školy vůbec nechodí, má konkrétnější odpověď mistr Evropy v judu Lukáš Krpálek.
„Teď je to udělané tak, že to máme měsíc a půl před mistrovstvím světa, takže se to stává hodně často. Podle mě v některých zemích – ať už třeba Ázerbájdžán, Kazachstán, Rusko – to mají tak, že vidím stejné lidi startovat na policejním a vojenském mistrovství světa a potom na univerziádě. Podle mě to mají tak, že co potřebují, to tam dostanou,“ myslí si Krpálek.
Dvaadvacetiletého studenta pražské Palestry ale nemusí tyto spekulace znepokojovat. Na univerziádě v ruské Kazani, která začne v sobotu, bude tak jako tak velkým favoritem.
O tři roky starší česká rekordmanka v sedmiboji Eliška Klučinová si s podobnými zákulisními tahanicemi hlavu také nezatěžuje.
„S tím zkušenosti nemám, ale asi to tak určitě bude v některých státech, že si je tam napíší. Ale nevím,“ přemýšlí studentka fakulty tělesné výchovy a sportu, kterou čeká v Rusku druhý sedmiboj během deseti dnů.
Šéf univerzitní delegace František Dvořák zároveň ujišťuje, že všichni čeští reprezentanti, kteří budou bojovat o co nejlepší umístění, jsou skuteční studenti.
„Ta garnitura, co je teď ve vedení univerzitního sportu, tak nepřipustíme, aby na univerziádu jel někdo, komu se jen napíše, že studuje. To v žádném případě,“ prohlásil rezolutně.
Ve světě velmi ceněná univerziáda proběhne od 6. do 17. července. A i čeští sportovci jí dávají velký význam. „Je to v téhle sezoně na druhém místě za mistrovstvím světa,“ dodává atletka Eliška Klučinová.