Celosvětově nejsledovanější sportovní událostí roku 2011 bylo MS v ragby
Jedním z nejsledovanějších světových šampionátů letošního roku byl mistrovství světa v ragby. O pohár Webba Ellise se na Novém Zélandu utkali ragbisté a po 24 letech se znovu radovali z vítězství právě domácí Novozélenďané. O šampionátu mluvil s Martinem Kafkou, bývalým profesionálním hráčem a českým reprezentantem, moderátor Jan Bumba.
Proč hráči All Blacks vyhráli titul zatím pouze dvakrát, přestože jsou favority každého mistrovství světa?
„Nový Zéland hraje svůj standard prakticky celý rok, několik let za sebou. Když hraje mimo mistrovství světa, předvádí svoji hru a ostatní země nejsou schopny s ním udržet krok. Světový šampionát je ale speciální událost, všechny reprezentace tam nechají víc než sto procent, proto se tam rozdíly mohou trochu stírat. Navíc je Nový Zéland vždy v roli největšího favorita, svou vlastní vynikající hrou se hráči dostávají pod tlak. Motivace všech je strašně vysoká, může se pak klidně stát, že jeden zápas nevyjde – a pokud je to zrovna v play-off, mužstvo vypadne.“
Co vás osobně na letošním mistrovství světa zaujalo?
„Určitě to, že země ze ‚druhého sledu‘, jako je třeba Rusko, Gruzie nebo Japonsko, se přibližují světové špičce, prvnímu sledu. Tam počítám těch asi osm nejlepších zemí na světě. Na mistrovství se nerodily výsledky s tak obrovskými rozdíly jako v minulosti. Navíc ty prvně zmíněné týmy byly s těmi nejlepšími schopné hrát vyrovnanou partii. To mě opravdu velmi zaujalo.“
Šampionát v ragby byl vůbec nejsledovanější sportovní událostí roku 2011, čím je ragby tak populární, že ho sleduje tolik lidí?
„Za prvé je ragby dalo by se říct anglosaský sport, hraje se hlavně v anglosaských zemích a jejich koloniích, kde se tento sport velmi rozšířil. Na celém světě tvoří základnu necelých pět milionů lidí, to je fenomén. Dalším důvodem je to, že ragby přináší zvláštní hodnotový systém. Příkladem za všechno jsou zápasy – i když proti sobě stojí rivalové ‚na život a na smrt‘, na tribuně vedle sebe klidně sedí fanoušci obou týmů a baví se. Navíc mistrovství světa v ragby je statisticky asi čtvrtou největší akcí po olympiádě, světovém šampionátu ve fotbale a Tour de France.“
Navíc mistrovství světa v ragby se se žádnou z těchto akcí nekrylo…
„Ano, přesně tak, a proto vlastně nemělo konkurenci. Mistrovství světa v ragby se totiž koná v lichých letech.“
Ukázal i letošní šampionát, že ragby je stále sportem gentlemanů?
„Určitě ano. Ragby tohle dokazuje na nejvyšší úrovni v každém zápase. Už jen to, jaký vztah mají hráči k sobě navzájem i ke svým soupeřům a k rozhodčímu – to musí praštit do očí každého, byť laika. Arbitr má respekt, oslovují ho v několika jazycích, ale vždy se to dá přeložit jako ‚pane‘. Nikdo s ním nediskutuje, jakmile on něco řekne, platí to.“
Jak je to s popularitou ragby u nás?
„Ragby má tady u nás dlouholetou tradici. Přivedl ho sem spisovatel Ondřej Sekora už v roce 1926, ale že by mělo ragby u nás masovou popularitu, to ne. Hodnoty ragby se teprve učíme, protože jsme ovlivněni jinými sporty.“