Měli bychom milovat nejen cíle, ale také cestu k nim, říká kouč Jelínek
Věci, které nás víc baví, se učíme lépe a rychleji. Platí to i ve sportu, teď aktuálně budeme mluvit o hokeji. Zajímavý pohled na trénování dětí má současný trenér Mladé Boleslavi a také mentální kouč, který dříve spolupracoval s Jaromírem Jágrem, Marian Jelínek.
„Ne obsah, ale přístup, nastavení toho člověka je důležité. Aby to bylo plné touhy, vášně, nadšení, toho, aby si šel člověk za svým cílem a ne nějaká motivační věc z hlediska donucení, nebo z hlediska toho, že to chce tatínek a podobně,“ říká Marian Jelínek.
Z jeho slov by měla jistě velkou radost Maria Montessori, která ve svých pedagogických metodách přišla na přelomu 19. a 20. století s myšlenkami, že mimo jiné dítě tvoří samo sebe a rádo si zvolí, co ho baví. Pak to jde lépe. A to je možná právě problém, vybrat si sport, v našem případě lední hokej.
„Chybí nám silná emoční vazba dětí k hokeji. Tu musíme budovat. Jednou z možností je samozřejmě určitá atraktivnost tréninku. Protože když dáte emoční atraktivnost hře a dětem, tak ty děti to více vtáhne a ty děti to více baví. A to je to, v čem jsme zaspali,“ myslí si Jelínek.
Není to tedy jen o tom, běhat během letní přípravy nahoru a dolů a na ledě zase jezdit dokola a bez puku s křičícím, nevrlým a často nespokojeným rodičem na tribuně.
Bez tvrdého drilu se samozřejmě žádný hráč na hokejovém trhu neuchytí, ale podle Jelínka je v tomhle ohledu česká škola trochu pozadu. Ono by se to totiž dalo a asi i mělo dělat zábavněji.
„My dáváme příliš velký důraz na obsah tréninku, na racionální složky, aby to všechno mělo logickou nadstavbu, ale zapomínáme na tu emoční atraktivnost. A tam já vidím největší rozdíl mezi jinými školami, ať už je to skandinávská, ruská, kanadskoamerická nebo ta naše,“ říká Marian Jelínek a doplňuje ještě jeden důležitý proces.
Šílená představa, říká o možném sestupu z extraligy litvínovský Martynek
Číst článek
Když po té dlouhé době plné dřiny nakonec přijde sportovní úspěch, často jsou s tím spojené poměrně velké peníze nebo třeba medaile. Jelínek si váží nejvíc těch, které baví ona cesta, ne jen vrchol samotný.
„Pro mě je vždycky důležitá propojenost lásky k něčemu, co mě má někam dovést. Když se zamyslíte nad otázkou: Baví vás peníze, nebo vás baví vydělávat peníze? Tak já mám rád lidi, kteří si stanoví obrazně velké cíle, to znamená, že je baví peníze, zlaté medaile, vítězství, ale pouze pod podmínkou, že milují proces, kterým se k tomu mají dostat. My bohužel často milujeme pouze ty cíle, ale ten proces už ne. A to je podle mě problém,“ vysvětluje současný kouč hokejové Mladé Boleslavi.