Přesně před 150 lety v Anglii spatřila světlo světa první fotbalová pravidla

Dnes je to přesně 150 let od chvíle, kdy advokát a vášnivý sportovec Ebenezer Cobb Morley zveřejnil dokument, který dal světu nejpopulárnější hru. 5. prosince 1863 publikoval v londýnském týdeníku Bell´s Life první jednotná pravidla, kterými se fotbal odlišil od ragby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Comstive z Národního fotbalového muzea v Manchesteru

Adam Comstive z Národního fotbalového muzea v Manchesteru | Foto: Jan Kaliba

Třináct "zákonů hry", které Morley nejprve sepsal ručně, se od té doby vyvinulo a už je jich sedmnáct. Ale základy zůstaly a fotbalisté po celém světě se jimi dodnes řídí tak, jak je uchovává muzeum v Manchesteru.

„Tohle je začátek příběhu fotbalu. Právě se díváte na stránky, kde stojí pravidla, podle kterých se dodnes po celém světě hraje asociační fotbal, tedy soccer. Je to originál rukopisu Ebenezera Cobba Morleyho, prvního sekretáře Fotbalové asociace. On byl první, kdo si sedl a písmem pravidla zaznamenal,“ vypráví Adam Comstive z anglického Národního fotbalového muzea v Manchesteru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adam Comstive z anglického Národního fotbalového muzea v Manchesteru hovoří o dokumentu s prapůvodními pravidly fotbalu

Stojíme při našem povídání u nejcennějšího artefaktu, který tato instituce uchovává. Starý sešit s dávným předkem fotbalových pravidel je tu vystavený za tvrzeným sklem hned na začátku expozice, aby ho nikdo nepřehlédl.

„Tenhle poznámkový blok má nevyčíslitelnou hodnotu, je v něm zapsaná DNA fotbalu. Strávil mnoho let v sejfu Fotbalové asociace a je fantastické, že nám asociace umožnila vystavit ho tady a připomenout, jak začal příběh hry, kterou dnes zná celý svět - rukopisem v londýnské hospodě,“ vykládá Adam z managementu manchesterského muzea o „stránkách, které změnily svět“, jak stojí na informativní tabuli za ním.

Je skoro zázrak, že dokument s prapůvodními pravidly fotbalu těch 150 let přežil, a my tak známe jejich prvotní podobu.

„Spoustu let ležel tenhle originál v trezoru Fotbalové asociace a než jsme ho převzali, vidělo ho velmi málo lidí. Také do té doby existoval jenom tenhle originál. Až my jsme teď udělali kopie a dokument digitalizovali,“ říká Adam Comstive a usmívá se některým dnes už komicky působícím pravidlům, podle kterých se fotbal před 150 lety hrál.

„Branku například tvořily jenom dvě do země zapíchnuté vysoké tyče a gól platil, pokud mezi nimi prošel míč v jakékoli výšce, břevno neexistovalo. Směšné bylo z dnešního pohledu i pravidlo o autovém vhazování. Když míč opustil hřiště, mohl ho zpátky vhodit ten, kdo si pro něj rychleji doběhl do zámezí. A nikdo se ho po vhazování nesměl zmocnit, dokud nedopadl na zem.“

Tak vypadal fotbal před 150 lety, a i proto, že oproti jiným sportům jsou jeho pravidla stále velmi jednoduchá a mění se minimálně, zůstává nejoblíbenějším sportem. Po celém světě ho hraje 250 milionů lidí a miliardy ho sledují. Znovu se to projeví příští rok při mistrovství světa v Brazílii.

Jan Kaliba, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme