Voda po požáru pneumatik v Koudelově může být kontaminovaná
V Koudelově na Kutnohorsku se hasičům po téměř třech dnech podařilo uhasit rozsáhlý požár skládky starých pneumatik. Teď začínají odborníci řešit otázku, kam s vodou, která po zásahu hasičů na místě zůstala a která může být kontaminovaná.
Paní Olga bydlí asi 300 metrů od někdejšího zemědělského areálu, kde staré pneumatiky více než dva dny hořely. Právě na skládku se už delší dobu dívala s velkými obavami:
„To je katastrofa. Leží to tu už spoustu let. Celá léta jsme čekali, že se to jednou stane. No a stalo se.“
Místní lidé se teď obávají především o kvalitu spodní vody. V silážní jámě, ve které hořelo, totiž zůstávají nejen zbytky ohořelých pneumatik, ale také voda, kterou hasiči hořící skládku zkrápěly.
Ta může být kontaminovaná a navíc není jisté, na kolik jsou někdejší silážní prostory odizolované. Proto dnes odborníci na místě odebrali vzorky vody, které poslali do specializované laboratoře.
„Budou se zde zjišťovat nebezpečné látky z hlediska těžkých kovů, ropných látek a jiných. Při používání pěnidla došlo k rozpuštění určitých nebezpečných látek do vod. Na základě vzorkování bude rozhodnuto, kam se kontaminované vody budou vozit, na jaké koncové zařízení,“ říká Otakar Herberk ze společnosti Dekonta.
Případný odvoz vody a popřípadě i ohořelých pneumatik by zase až tak velký problém nemusel představovat, horší ale je, kdo by ho zaplatil.
Podle odhadů mohou totiž náklady na likvidaci ohněm poničené skládky přesáhnout milion korun. Obec Vrdy, která má skládku ve svém katastru, pochopitelně tolik peněz dát nemůže.
„To je pro nás naprosto nemožný hradit. To v podstatě nepřichází do úvahy,“ říká vrdský starosta Josef Herout a jedním dechem dodává, že obec už musela kvůli požáru otevřít obecní kasu:
„Minimálně refundace platů hasičů, kteří se na tom podíleli. Naši hasiči to musí ještě hlídat. To máte ty lidi, jejich jídlo, pití a tak dále. Rozbory vody také nejsou zadarmo. Jeden stojí sedm tisíc minimálně. Náklady se blíží 40 tisícům.“
Ani případné dohledání provozovatele skládky nejspíš nebude jednoduché. Jde totiž o firmu, která je podle dostupných informací v likvidaci.
V někdejším zemědělském areálu začalo hořet v neděli dopoledne, nejspíš kvůli neopatrné práci dělníků s autogenem. Na místě zasahovalo osmnáct jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů nejen ze středních Čech.