V Blahutovicích opět sílí odpor proti stavbě jaderné elektrárny

Celý svět s napětím sleduje havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Katastrofa vyvolala velké emoce i v malé novojičínské obci - Blahutovicích. Právě tam si stát rezervuje místo pro stavbu nového energetického zdroje. Místní jsou přesvědčeni, že si vláda v jejich obci blokuje pozemky pro jadernou elektrárnu. Teď věří, že po katastrofě v Japonsku stát své plány změní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Blahutovicích na Novojičínsku by měla vyrůst jaderná elektrárna

V Blahutovicích na Novojičínsku by měla vyrůst jaderná elektrárna | Foto: Andrea Brtníková

„Je to nebezpečné, hrozně nebezpečné. A pokud se to stalo tam, tak se to může stát i tady,“ říká o havárii v japonské Fukušimě pětadvacetiletá Eliška, která na prahu malého domku v Blahutovicích drží v náručí svého syna.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Blahutovicích znovu sílí odpor proti stavbě jaderné elektrárny. Natáčela tam reportérka Andrea Čánová.

„Měli by se určitě trochu zamyslet a vymyslet jiné řešení než to, které mají. Tady se řeší právě hlavně elektrárna, tady to půjde všechno pryč. A plno lidí přitom tady má koně či zvířata. A kde teď s nimi mohou do města?“ dodává.

Kousek dál řeže na zahradě dřevo František Chovanec. Ochotně reportérce Radiožurnálu ukazuje, kde by obávaná stavba měla vyrůst: „Jak je ten les, tak kousek vlevo. Nevím, jestli by nás vystěhovali... V tom Japonsku je to hrozné. Kdyby byli lidi tady proti, asi by se to nestavělo. Kvůli tomu, jak to dopadlo v Japonsku.“

Územní plán

Na radnici jsou velké mapy územního plánu. Na papíře si stát místo pro stavbu stále rezervuje. Oficiálně je to velký energetický zdroj, ale místní používají jediné slovo: ‘atomovka‘.

„Jsou ale věci, které neovlivníme, protože do územního plánu obce musíme přebírat územní plány vyšších územních celků a podobně. A tam je rezervace energetického zdroje blokována,“ vysvětluje nad mapami starosta Tomáš Machýček.

Hned na nejbližším jednání zastupitelů chce toto téma znovu otevřít a vyslat kraji i státu jasný vzkaz: „Že vyloženě nesouhlasíme s blokací území na energetický zdroj v lokalitě Blahutovice .“

Stavba jaderné elektrárny by narušila nejen chod vesnice, ale také nedaleký les a krajinu | Foto: Andrea Čánová

„Každopádně pokud někdo přijde do Blahutovic a chce si tam koupit barák nebo postavit dům, tak první otázkou je, zda tady bude elektrárna, nebo ne. To je opravdu alfa omega všeho. A my jim akorát potvrdíme, že je tady územní rezerva,“ dodává starosta.

Proti elektrárně je také lesník Miroslav Jurčák. „Veškerý les, 320 hektarů Hrabětického lesa, by přišlo vniveč a víceméně by tady nezůstalo vůbec nic,“ říká.

Mohutný chlap v holínkách je podle svých slov připravený za krajinu bez jaderné elektrárny bojovat:

„Několik let děláme všechno pro to, aby tady ta atomovka nebyla. Nechali jsme si udělat i několik průzkumů v Hrabětickém lese a opravdu tu atomovku chceme z vyššího územního celku vyškrtnout, docílit toho, aby to tu nebylo strašákem,“ dodává.

Výhody a nevýhody

Podle slov hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase není výstavba atomové elektrárny v oblasti Blahutovic v tuto chvíli na programu dne.

„Nicméně ta věc, která se odehrála v Japonsku, určitě vyvolává diskusi. To znamená, že blahutovičtí by se měli zeptat v oblasti Temelína, jaké výhody přináší také výstavba takovéto elektrárny pro obyvatele, ať už jde o zaměstnání či finanční prostředky, které plynou do rozvoje okolních obcí. A to se musí dát na misky vah, co je výhodné a co není,“ říká hejtman.

Stát začal plánovat stavbu jaderné elektrárny v Blahutovicích už v 70. letech.


Zvětšit mapu

Andrea Brtníková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme