Tisíce žen a jejich partnerů se vydají Prahou na pochod proti rakovině prsu
Staroměstskému náměstí v Praze bude v sobotu v pravé poledne vévodit růžová. Trička této barvy jsou totiž už tradičně vstupenkou na pochod proti rakovině prsu.
Rakovina prsu je ročně diagnostikována 133 ženám ze sta tisíc. Jednou z nich byla i paní Naďa, která si v 46 letech nahmatala malou bulku nad prsem při sprchování.
„Myslela jsem si, že je to oteklá žláza, ale byla tam pořád. Když mi lékaři potvrdili diagnózu, řekla jsem si, že to porazím, že bych tu chtěla pro rodinu ještě chvíli zůstat,“ vzpomíná Naďa.
Oporou jí byl manžel, i tak ale nenadálá nemoc znamenala pro rodinu velký zásah. Přestože byl nález poměrně malý, musela Naďa nakonec podstoupit dvě operace. Psychicky nejnáročnější pro ni byl až samotný závěr léčby.
„Měla jsem za sebou chemoterapie, 33 ozáření a paní doktorka mi řekla, že pojedu do lázní a doléčím se. V tu chvíli jsem se rozplakala a začala být posmutnělá,“ vypráví Naďa.
Léčba se zlepšuje, pomáhá i preventivní screening
Podle doktorky Lucie Zárubové z Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech postihla v roce 2000 nemoc 98 žen ze sta tisíc, v současnosti je diagnostikovaných žen o 35 na sto tisíc víc.
Dobrovolníci prodávají žluté kvítky. Sbírka podpoří boj proti rakovině prsu
Číst článek
Ubývá ale žen, které na karcinom prsu umírají, a to díky lepší péči. Zásadní roli hraje také preventivní screening.
„Díky screeningu je zkontrolovaných zhruba 50 procent českých žen. To procento se zvyšuje každým dnem, pacientky sami přicházejí a starají se o své zdraví,“ chválí české ženy Zárubová.
Ženy nad 45 let mají v rámci screeningového programu jednou za dva roky vyšetření na mamografu zdarma.
Růžový průvod proti rakovině prsu půjde v sobotu na ostrov Štvanice, kde mimo jiné vystoupí kapely Jelen, Kryštof, Dan Bárta nebo zpěvačka Tonya Graves. Výtěžek poputuje na projekty spojené s prevencí a bojem proti této zákeřné nemoci.