Špatně označený alkohol se stále prodává. Výsledkem jsou stovky pokut
Před víc než rokem ochromila velkou část republiky metanolová aféra. I když se pak rozjel kolotoč zpřísňování podmínek pro výrobce i prodejce, pořád si nemůžete být stoprocentně jistí, že kupujete nezávadný alkohol. Ukázala to velká série kontrol České obchodní inspekce. Výsledkem je přes tři sta pokut.
Policejní laboratoře rozjela aféra s metanolem na plné obrátky. A stejně tak se spustila lavina úředních opatření.
Na konci loňského září zrovna končila prohibice: „Na jedné straně se do éteru šíří zprávy, že prohibice končí, ale já si myslím, že zdaleka nekončí,“ říkal tehdy jeden z majitelů barů na ostravské Stodolní ulici.
To, že se bary a obchody z metanolové rány vzpamatovávají dodnes, potvrdila jedna z dalších majitelek v centru města.
„Je méně lidí, spíše kupují třeba levnější vína. Ale vezmou si spíš stočené víno. U těch kamenných obchodů si myslím, že se nemají čeho obávat. Ptají se na původ, chtějí to vědět. Zeptají se jednou a stačí jim to,“ popisuje.
Podle České obchodní inspekce prodejci nabízejí špatně označený alkohol a zmatky jsou i v kolcích. Nejistota mezi lidmi rozhodně není malá, protože je jasné, že někde mimo dosah úřadů pořád kolují možná tisíce litrů podezřelých lihovin.
Už jsou to zhruba dva měsíce, co si mohou podnikatelé vyřizovat nové povinné koncese na prodej alkoholu. Zrovna v Ostravě ale přepážky zejí prázdnotou.
Sto žádostí týdně, tímto tempem není možné do poloviny dubna vydat až deset tisíc koncesí, říká Ivo Korduliak, vedoucí ostravského živnostenského úřadu. Proto čeká fronty a doporučuje rychle přijít raději osobně.
„Na dálku to není složitější, ale je to časově mnohem náročnější, protože ten proces koncese, to je rozhodování ve správním řízení, takže je asi 20- až 30denní,“ vysvětluje Korduliak.
Inspekce rozdala při kontrolách přes 320 pokud v celkové výši téměř dva miliony korun.