Sedm měst v Moravskoslezském kraji už překročilo kvótu pro zamoření ovzduší prachem
Další města v Moravskoslezském kraji už překročila kvótu pro zamoření ovzduší prachem. Horší vzduch, než je legální, tak dýchají obyvatelé už sedmi měst v regionu. Ačkoli topná sezóna ještě neskončila, odborníci začínají pomalu hodnotit, jaká byla z hlediska smogu.
„Je to asi horší,“ zamýšlí se Blanka z Havířova nad otázkou, jak se v letošní zimě dýchalo. Mladá maminka nemá v ruce žádná statistická data, její mínění ovlivnily zdravotní problémy malého syna.
„Malý měl zápal plic. Když je prach a ovzduší je špatné, tak se mu špatně dýchá. A musíme foukat, jsme astmatici,“ říká Blanka.
Podle Jiřího Bílka ze Zdravotního stavu v Ostravě ale zatím v letošní topné sezoně nestoupaly naměřené hodnoty prachu do tak závratných výšin, jak tomu bylo dříve:
„K překračování limitů docházelo a dochází v počtu, který je nepřijatelný. V tomto se nic nezměnilo. Ale myslím, že celkové průměry za topnou sezónu budou lepší, než v předchozích letech, protože jsme měli i horší zimy."
Kamila Plocková ze Sdružení Čisté nebe se zatím do hodnocení zimy pouštět nechce. Důvod k optimismu ale nevidí:
„Pokud se podíváme na předchozí rok 2012 ve srovnání s rokem 2011, tak vidíme, že situace je víceméně stejná. Ale to neznamená, že je dobrá. Jak v rámci České republiky, tak na evropské úrovni je Ostrava tím černým puntíkem. A nejen Ostrava, ale celý region.“
Nejhůře se dýchá lidem v Ostravě - Radvanicích, alespoň podle počtu dnů, kdy tam byl překročen limit pro polétavý prach. Od začátku roku už 47krát.